MS v hokeji: Kanada majstrom sveta napriek štyrom prehrám. Slovensko ôsme

Kanaďania získali na MS v Rige už 27. majstrovský titul a vyrovnali sa Rusku (býv. ZSSR)

Napriek úvodným trom prehrám v základnej skupine dokázali „javorové“ listy dokráčať až na vrchol. Znovu ukázali, že sú turnajovým mužstvom a nemožno ich odpisovať ani po slabom rozbehu.

Aj vo finálovom duely ťahali zo začiatku za kratší koniec. Hral sa rýchly hokej, tzv. hore dole. Pre diváka atraktívny súboj začali lepšie Fíni, keď hneď v 9. minúte otvoril skóre Ruohomaa.

Kanada postupne stupňovala tlak a výkon, nechýbali potyčky pred bránkou súpera, tvrdé súboje pri mantineloch a vyvolávanie emócií. Vodou na mlyn pre Kanadu boli dve presilovky, z ktorých jednu využil Comtois v 25. minúte. V 37. minúte, pre postavenie mimo hry, neuznali Kanade gól a do tretej časti vstupovali oba tímy s rovnakými šancami na titul.

Finálová zápletka až do predĺženia

Finálová zápletka pokračovala. V 46. minúte naklonil misky váh na stranu „Suomi“ obranca Lindbohm a Fíni boli opäť bližšie obhajobe titulu. Ale, keďže Kanada je jednoducho Kanada, prišlo v 53. minúte k vyrovnaniu na 2:2 kanadským kapitánom Henriquem a zápas dospel až do „zlatého“ gólu v predĺžení. Ten prišiel krátko po hornej žrdke Fínov. Kombináciu s Brownom využil Paul a Kanada získala 27. majstrovský titul.

Zostrihy finálového zápasu. Zdroj: IIHF/YouTube

FÍNSKO – KANADA 2:3 PP (1:0, 0:1, 1:1 – 0:1)

Góly: 9. Ruohomaa (Kaski), 46. Lindbohm (Nousiainen, Ruohomaa) – 25. Comtois (Brown, Walker), 53. Henrique (Comtois, Brown), 67. Paul (Brown).

Rozhodovali: Fraňo, Romasko – Lazarev, Šalagin, vylúčení: 3:5 na 2 min., navyše Danforth a Walker (obaja Kan.) 10 min. OT za narazenie, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0.

Zostavy:

Fínsko: Olkinuora – Koivisto, Sund, Kaski, Määtä, Pokka, Ohtamaa, Nousiainen, Lindbohm – Anttila, Björninen, Mäenalanen – Ojamäki, Lundell, Ruotsalainen – Pakarinen, Kontiola, Innala – Sallinen, Ruohomaa, Turunen

Zloženie skupín MS 2022 je známe:

Po finálovom zápase a výhre Kanady sú definitívne známe aj skupiny pre budúcoročné MS vo Fínsku. Slovensko čakajú nasledovní súperi:

A-skupina (Helsinki): Kanada, ROC (Rusko), Nemecko, Švajčiarsko, SLOVENSKO, Dánsko, Kazachstan, Taliansko

B-skupina (Tampere): Fínsko, USA, Česko, Švédsko, Lotyšsko, Nórsko, Bielorusko, Veľká Británia