Tourminator to nechcel vzdať.

21.08.2016 | 21:30 RIO DE JANEIRO – Posledný deň olympijských hier v brazílskom Rio de Janeiro sa všetky oči Slovákov upierali na areál horskej cysklistiky X-Park v mestskej časti Deodoro, kde sa mal Peter Sagan pokúsiť šokovať svet. Naneštastie po prvom kole dostal prvý defekt. Akoby toho nebolo dosť v nasledujucich kolach dostal dalši defekt, ktorý mu už úplne znemožnil šance dostať sa naspäť ku elite.

Úradujúci majster sveta v cestnej cyklistike, ktorý sa rozhodol skúsiť to na olympiáde vo svojej disciplíne z mladosti, v súťaži nebol klasifikovaný, keďže ho tesne pred posledným kolom spolu s ďalšími pretekármi stiahli z trate pre veľkú časovú stratu na lídra Nina Schurtera.

Keď v 2. kole konečne vymenil koleso, nachádzal sa už hlboko medzi 20. a 30. miestom. Lenže, to by nebol Sagan, keby niečo vzdával: „Stále som dúfal, že ešte môžem dotiahnuť prvú desiatku. Nakopol som to a opäť som sa predieral dopredu.“ Podarilo sa mu posunúť až o osem miest vyššie.

„V tom som spravil ďalší defekt. A čo je najhoršie, nevedel som o ňom. Zistil som to opäť až za depom, takže som znova musel prejsť väčšiu časť trate s prepichnutým kolesom. Opäť ma čakal zjazd, v ktorom to bolo veľmi komplikované. Keď som musel na skalách zoskakovať z bicykla, skĺzla sa mi noha a ešte som si asi vyvrtol aj členok. Dúfam, že to bude v pohode,“pokračoval Peter Sagan.

Akékoľvek ambície na dobrý výsledok sa tým preňho definitívne skončili. Čakali ho ešte štyri kolá, ale mimoriadne ťažké – najmä pre hlavu pretekára. I keď sa ponevieral okolo 40. miesta, chcel olympijské preteky dokončiť za každú cenu. Lenže z trate ho stiahli jedno kolo pred koncom.

„Prvý defekt bola jednoznačne moja vina, pretože aj presne viem, kde som to pichol. Je to jednoducho moja chyba, pretože som to mal vidieť. Odkedy sme prišli, pozeráme si trať každý deň, trénovali sme tam vkuse, mal som to urobiť lepšie. Boli však okolo aj iní jazdci, takže som trošku zmenil stopu a trafil som kameň,“ rozprával trochu rozhorčene.

Z Brazílie teda Peter Sagan neodíde tak, ako je z posledných rokov na veľkých podujatiach zvyknutý. Neodíde ako hrdina, ale na druhej strane, bude o niečo múdrejší. Ani táto trpká skúsenosť ho neznechutí. „Na horskú cyklistiku nezanevriem. Všetky tieto dni, ktoré som jej venoval, ma veľmi bavili. Som veľmi rád, že som to vyskúšal. I keď výsledok tu nie je práve najúžasnejší, bola to pre mňa dobrá skúsenosť. Možno aj z pohľadu do budúcnosti,“povedal.

Pridaj komentár