Historicke zlato v Riu dosiahol Matej Tóth

Slovenský chodec Matej Tóth sa stal olympijským víťazom na 50 km. Vo štvrtkových pretekoch v Riu triumfoval v čase 3:40:58 h a získal tak pre SR prvú olympijskú atletickú medailu v ére samostatnosti.

Na snímke slovenský atlét Matej Tóth oslavuje víťazstvo na chodeckých pretekoch na 50 km mužov na letných olympijských hrách v brazílskom Riu de Janeiro, 19. augusta 2016.

Bratislava, 19. august 2016 (Teraz.sk/TASR) – Slovenský chodec Matej Tóth dosiahol po vlaňajšom zisku titulu majstra sveta ďalší výnimočný úspech.

V nesmierne silnej konkurencii chôdze na 50 kilometrov na pláži Pontal triumfoval v čase 3:40:58 h, s 18-sekundovým náskokom pred obhajcom zlata z Londýna Austrálčanom Jaredom Tallentom. Získal tak na OH v Rio de Janeiro zlatú medailu, ktorá je pre Slovensko prvá olympijská z atletiky v ére samostatnosti.

Tridsaťtriročný chodec VŠC Dukla Banská Bystrica nastúpil necelé tri km pred cieľom a dokázal svoj únik doviesť do úspešného konca. Bronz putuje napokon do Kanady zásluhou Evana Dunfeeho (+0:40). Pôvodne tretieho Japonca Hirookiho Araia diskvalifikovali po tom, čo do Dunfeeho vrazil pri obiehaní a ten úplne stratil rytmus.

Tóth potvrdil pozíciu jedného z favoritov a k vlaňajšiemu titulu majstra sveta pridal do svojej zbierky aj cenný kov z olympiády. Po striebre vodného slalomára Mateja Beňuša v C1 a zlate deblkanoistov Ladislava a Petra Škantárovcov tak vybojoval v Riu pre Slovensko tretiu medailu.

MATEJ TÓTH

dátum narodenia: 10. februára 1983
miesto narodenia: Nitra
výška: 185 cm
váha: 70 kg
klub: VŠC Dukla Banská Bystrica
najväčšie úspechy: majster sveta 2015 v Pekingu, vicemajster Európy 2014 v Zürichu, víťaz Svetového pohára 2010 v Chihuahue, 5. miesto z OH v Londýne

Hneď po štarte nastúpil Diniz a na piatom kilometri už mal polminútový náskok na hlavnú skupinu, ktorú viedol Tóth. Francúzsky spolufavorit nastolil neskutočné tempo, postupne budoval náskok pred svojimi prenasledovateľmi, zároveň však vyvstávali otázky, či to držiteľ svetového rekordu „neprepálil“. Slovenský reprezentant reagoval, viackrát sa pokúšal rozhýbať skupinu a odpútať od zvyšnej osmičky, tá ale jeho snahy likvidovala. V polovici pretekov strácal na Diniza 1:40 min.

Manko začali prenasledovatelia kresať, až keď nastúpil Kanaďan Dunfee. Po dvoch hodinách a 20 minútach prišiel šok, keď vysilený Diniz zastavil držiac si brucho a iba s vypätím síl sa dokázal zavesiť na Dunfeeho. Preteky zrazu dostali nový rozmer a boj o medaily sa otvoril. V silnejúcej horúčave, umocnenej vysokou vlhkosťou vzduchu, vyčerpaní chodci postupne odpadávali a pred 40. kilometrom klesol k zemi aj Diniz.

Na pomoc mu pribehli ošetrovatelia, Francúz však dokázal vstať a pokračovať. Dunfee sa nedokázal päťčlennej skupinke, v ktorej čakal na atak aj Tóth, výraznejšie vzdialiť a desať km pred cieľom ho prenasledovatelia pohltili. Čelná skupina sa potrhala a taktovky sa zhostil Austrálčan Tallent. Obhajca olympijského prvenstva z Londýna si vytvoril pred konkurentmi približne polminútový náskok. Šesť kilometrov pred cieľom sa ho vydal stíhať Tóth.

Sekundu po sekunde začal ukrajovať zo straty, necelé tri km pred cieľom ho dobehol a hneď aj nastúpil. Tallent už nedokázal zareagovať a tak slovenský reprezentant mohol v cieli na Olympijskom štadióne sláviť s národnou vlajkou historické zlato.

Tóth dosiahol historický míľnik desať dní pred prvým výročím svojho triumfu na svetovom šampionáte v Pekingu. Zlatú medailu mu v piatok po 20.00 SELČ odovzdá jediná slovenská členka Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Danka Barteková.

chôdza na 50 km:

1. Matej TÓTH (SR) 3:40:58 h
2. Jared Tallent (Austr.) +18 s
3. Evan Dunfee (Kan.) +40
4. Jü Wej (Čína) +2:02
5. Robert Heffernan (Ír.) +2:57
6. Havard Haukenes (Nór.) +5:35
7. Yohann Diniz (Fr.) +5:45
8. Caio Bonfim (Braz.) +6:04
9. Chris Erickson (Austr.) +7:42
10. Wang Čen-tung (Čína) +7:52
…25. Dušan MAJDÁN (SR) +17:27

Pridaj komentár