Slováci ukončili rok bezgólovou remízou v Rakúsku, tréner je spokojný

Slovenskí futbaloví reprezentanti remizovali v utorkovom prípravnom zápase vo Viedni s Rakúskom 0:0. Duel na Štadióne Ernsta Happela bol posledným pre zverencov Jána Kozáka v roku 2016, zo štrnástich súbojov dosiahli bilanciu 5 výhier, 5 remíz a 4 prehry. Ich ďalším súperom v kvalifikácii MS 2018 bude 26. marca budúceho roka Malta, hrá sa na pôde outsidera F-skupiny.

Tréner SR Kozák vyrukoval so zostavou, ktorú prezradil deň pred zápasom na tlačovej konferencii, v rozostavení 4-2-3-1 operoval na hrote Ďuriš. Rakúšania pred začiatkom poďakovali bývalému kapitánovi Fuchsovi, 78-násobný reprezentant ukončil kariéru po EURO 2016.

Začalo sa zvoľna, prvú vážnejšiu príležitosť si vypracovali domáci v 17. minúte. Po ľavej strane unikol Arnautovič, zacentroval do pokutového územia, ale Harnik v dobrej pozícii loptu netrafil a Novota tak zasahovať nemusel. Slováci mohli kontrovať z následného protiútoku. Bero preniesol loptu na Weissa, ktorý našiel v šestnástke Ďuriša a jeho strelu len s námahou vytlačil nad brvno Lukse. Po dlhšom úseky hry bez vzruchu sa dostali do šance opäť Rakúšania. Onisiwo si zabehol za slovenskú obranu, Novota ho však včasným vybehnutím vychytal a následnú dorážku Hinterseera vyhlavičkoval z prázdnej brány dobre postavený Holúbek. Domáci v závere prvého polčasu zatlačili súpera pred jeho pokutové územie a mohli skórovať. Najskôr sa lopta odrazila k Arnautovičovi, ktorý vysunul Harnika, ale jeho veľkú šancu zneškodnil ďalším pohotovým zákrokom Novota. Potom opäť pohrozil Arnautovič, ktorý odzbrojil Šventa a strelou k žrdi natiahol slovenského brankára.

Do druhého polčasu urobil Kozák päť zmien. Okrem gólmana Dúbravku poslal do hry Kissa, Škriniara, Lobotku i Rusnáka, pre posledne dvoch menovaných to bol debut v najcennejšom drese. Po zmene strán sa vo Viedni rozpršalo, čo v sťažených podmienkach prispelo k úbytku nebezpečných akcií. Tréneri dali v priebehu druhého polčasu šancu aj ďalším hráčom, ale gólový efekt to neprinieslo. V 73. minúte mohli Slováci rozhodnúť. Na priamy kop Weissa si nabehol Kiss a jeho dobre mierenú hlavičku reflexívnym zásahom zlikvidoval Lukse. V defenzívne ladenom súboji napokon gól nepadol, mužstvá ukončili zápasový program v roku 2016 zmierlivou remízou.