LOH 2020: Slovensko ide z Tokia so štyrmi medailami

Slovenská olympijská výprava si na LOH v Tokiu vybojovala dovedna štyri cenné kovy, blízko mala ešte k ďalším

Zlato Zuzany Rehák-Štefečekovej v športovej streľbe prišlo po parádnej jazde od kvalifikácie až do posledných výstrelov, ďalšie zimomriavky na tele nám urobil po rovnako famóznej finálovej jazde na divokej vode v single kanoe Jakub Grigar, keď nestačil len na fenoména kategórie, Čecha Jiřího Prskavca.

Tretia medailová radosť prišla nečakane v golfe. Naturalizovaný, pôvodom Juhoafričan Rory Sabbatini sa postaral o obrovskú senzáciu. Štvrtý a zároveň posledný deň golfového turnaja mu vyšiel na jednotku a len jeden jediný úder pod par ihriska ho delil od zlata.

Sabbatini tak naplno ukázal aký vie byť šport nevyspytateľný a krásny zároveň. Prvé tri dni turnaja nenasvedčovali podobnú senzáciu ale správne načasovanie a nájdenie životnej formy znamenalo striebro, prvú golfovú olympijskú medailu pre Slovensko a najväčší úspech naturalizovaného a hrdého Slováka Sabbatiniho.

Posledná medaila z Tokia prišla od elitného štvorkajaku v zložení Samuel Baláž, Denis Myšák, Erik Vlček, Adam Botek skompletizoval slovenskú medailovú zbierku z metropoly Japonska a v napínavom súboji o bronz zdolal Rusov. Slovenský štvorkajak má na konte už 4 olympijske medaily, vždy išlo o medaily z 1000 metrovej trate – 2x striebro a 1x bronz.

Ani zmena dĺžky trate nespôsobila kvartetu vrásky na čele a od začiatku kvalifikácie aj finálovej jazdy išiel za jasným cieľom. Zaujímavosťou je, že pri všetkých úspechoch štvorkajaku bol Erik Vlček. Desaťnásobný majster sveta a jedenásťnásobný európsky šampión sa na rekordnej šiestej olympiáde dočkal štvrtého olympijského kovu. Ide o jedného z najúspešnejších olympionikov v histórii, nie len na tichej vode. Pre Vlčeka znamenal zisk bronzu zakončenie bohatej a úspešnej kariéry.

V kútiku duše sme očakávali medailové zavŕšenie karíery od chodca Mateja Tótha, ktorý v náročných podmienkach, ďaleko za hranicou únosnosti, obsadil 14. miesto a do cieľa ho hnala túžba ukončiť kariéru so cťou. To sa mu aj podarilo a patrí mu obdiv a obrovská vďaka.

Rovnako aj všetkým, ktorí reprezentovali Slovensko na LOH v Tokiu, niektorí úspešnejšie, niektorí menej, niektorí si siahli na dno, od niektorých sa očakávalo viac. Ale ako sa hovorí, taký je šport a chvíle slávy môžu pre viacerých mladých slovenských olympionikov ešte len prísť.

#milujemešport | LOH 2020

Pridaj komentár