EURO: Taliani druhýkrát v histórii majstrami Európy

Londýn/Wembley

Londýnsky futbalový svätostánok zažil finálovú drámu s penaltovým vyvrcholením

Anglicko v slzách, Taliansko na nohách

Po výbornom a aktívnom vstupe Anglicka do zápasu otvoril skóre stretnutia, už v druhej minúte, Luke Shaw. Taliani boli zo začiatku zaskočení a nevedeli sa presadiť v osobných súbojoch, k lopte im vždy chýbal krok navyše a až postupom času nadviazalo na predošlé výkony. Vo zvyšnej časti prvého polčasu síce držalo loptu vo výraznejšej miere ale nedokázalo sa presadiť proti dobre organizovanej obrane domácich.

Do druhého polčasu vstúpili aktívne oba tímy, Sterling sa snažil aktívnym pádom v pokutovom území, vybojovať penaltu pre „Albion“, holandský arbiter Kuipers mu ale nenaletel a pokutový kop nenariadil. Taliani zvyšovali tlak, útočnú snahu a vyrovnanie prišlo v 67. minúte. Vybojovaný rohový kop poslal do šestnástkyBerardi, kde sa Chiellini k lopte ešte nedostal, po Verrattiho hlavičke ešte Pickford zachránil, ale Bonucci dorážkou z bezprostrednej blízkosti vyrovnal na 1:1.

Zápas dospel až do predĺženia v ktorom ale gól, napriek niektorým sľubným šanciam na oboch stranách, nepadol. Na rad prišli penalty. Dráma až dokonca v skratke: v druhej sérii nedal Belotti, v tretej trafil Rashford žrď. Vo štvrtej Donnarumma vychytal Sancha, anglické šance udržal nažive Pickford proti Jorginhovi, no v piatej sérii zlikvidoval taliansky brankár aj strelu Saku.

Po poslednej chytenej penalte, najlepší hráč celého turnaja, Donnarumma, najprv ani nevedel, že vychytal Talianom titul. Na ihrisku ale vypukli pravé a nefalšované emócie radosti na jednej strane, na strane druhej smútok a sklamanie, pretavené, žiaľ, aj do nemiestnych urážok zo strany domácich „fanúšikov“ na adresu ich vlastných hráčov…

Pre Angličanov to bolo prvé európske finále a pre Talianov druhý európsky titul v histórii po roku 1968.

Pozrite si krátku zostrihovú reportáž od Sky News

Zdroj: YouTube, Sky News

TALIANSKO – ANGLICKO 1:1 PP (1:1, 0:1), 3:2 V JEDENÁSTKOVOM ROZSTRELE

Góly: 67. Bonucci – 2. Shaw. Rozhodovali: Kuipers – Van Roekel, Zeinstra (všetci Hol.), ŽK: Barella, Bonucci, Insigne, Chiellini, Jorginho – Maguire
rozstrel z 11 m: Berardi 1:0, Kane 1:1, Belotti nedal, Maguire 1:2, Bonucci 2:2, Rashford nedal, Bernardeschi 3:2, Sancho nedal, Jorginho nedal, Saka nedal

Zostavy:
Taliansko: Donnarumma – Di Lorenzo, Bonucci, Chiellini, Emerson (118. Florenzi) – Barella (54. Cristante), Jorginho, Verratti (96. Locatelli) – Chiesa (86. Bernardeschi), Immobile (55. Berardi), Insigne (91. Belotti)
Anglicko: Pickford – Walker (120. Sancho), Stones, Maguire – Trippier (70. Saka), Phillips, Rice (74. Henderson, 120. Rashford), Shaw – Mount (99. Grealish), Kane, Sterling