Cíger privítal v príprave na MS už i Miklíka, Surový pozvánku odmietol

Slovenskí hokejoví reprezentanti v pondelok odštartovali predposledný týždeň záverečnej prípravy na májové majstrovstvá sveta už aj s krídelníkom Michelom Miklíkom a finalistami zo slovenskej a českej extraligy. Zverencov trénera Zdena Cígera v závere týždňa preverí v generálke pred odchodom do Kolína nad Rýnom dvojzápas s nórskym výberom v Hamare.

Okrem Miklíka sa k tímu pripojili aj českí majstri z Komety Brno Marcel Haščák a Peter Trška, vicemajstri Mário Bližňák a Adam Jánošík z Liberca a slovenský vicemajster z Nitry Radoslav Macík. V najbližších dňoch káder posilnia extraligoví majstri z Banskej Bystrice – obranca Michal Sersen a útočníci Tomáš Zigo, Tomáš Matoušek a Pavol Skalický. Realizačný tím mal veľký záujem aj o bystrického kapitána Tomáš Surového, no ten sa ospravedlnil z dôvodu únavy a zdravotných problémov. „Je to realita a nič s tým neurobíme. Počítali sme s ním, keďže centrov máme málo a ešte v jeho forme, ako mu išla celá sezóna, tak by bol prínos. Ale je to jeho rozhodnutie, bohužiaľ,“ povedal Cíger.

V hre sú stále ešte posily zo zámorskej NHL. V noci na pondelok sa s klubovou sezónou rozlúčili Zdeno Chára z Bostonu Bruins a Martin Marinčin z Toronta Maple Leafs. K dispozícii by mohol byť aj útočník Tomáš Jurčo z Detroitu. Trojica by sa mala k prípadnej účasti vyjadriť v pondelok večer. „Generálny manažér Róbert Švehla im bude volať dnes večer a mali by sme vedieť viac. Pokiaľ nám Zdeno nepovie, ako sa cíti, tak sa o tom budeme zbytočne rozprávať. S Jurčom sme volali už minulý týždeň a dnes by mal padnúť verdikt. Podobné je to aj s Marinčinom,“ uviedol Cíger.

Krátko pred šampionátom je otázny stav Libora Hudáčka, ktorý po nešťastnom náraze hlavou na mantinel v piatkovom prípravnom zápase v Bratislave s Fínskom (3:2) skončil v nemocnici. Našťastie sa vyhol otrasu mozgu a vážnejším zraneniam. „Teraz som s ním hovoril, našťastie tam nie je ani otras mozgu. Je to iba silno narazené a ponaťahované. Do Nórska nepôjde, ale necháme tu piatich či šiestich hráčov, budú mať k dispozícii ľad a môžu trénovať. Libor sa chce pridať, komunikuje s lekármi. Našťastie, nie je to také vážne, ako to vyzeralo,“ povedal tréner.

Slováci odohrajú záverečné dva duely prípravy pred MS v Nórsku. Prvý je na programe v piatok 28. apríla o 19.00 h v Hamare, druhý o deň neskôr o 18.00 h v tom istom meste.

Cíger bude mať po príchode štvorice Bystričanov k dispozícii na zápasy na severe Európy až 36-členný káder. „Na dnešný tréning pôjdu všetci hráči naraz, máme tu komplet päť pätiek plus jedného navyše. Keď prídu Bystričania, rozdelíme sa na dve skupiny a určite nepôjdu všetci hráči do Nórska. Možno už aj niektorých vyradíme, alebo si to necháme až po návrate z Nórska. Uvidíme, ako sa vyvinie situácia s hráčmi z NHL. Preto sme si nechali takýto priestor. Nechceme urobiť zbytočne unáhlené rozhodnutie a tých pár dní už nikoho nezabije,“ pokračoval Cíger s tým, že konečnú nomináciu na MS by mal oznámiť po prílete z Nórska.

Hlavný tréner musel počas záverečnej prípravy riešiť viacero ospravedlneniek od hráčov zo zámoria, no i európskych súťaží. A tak sa naskytla otázka, či u niektorých ešte nepretrváva bojkot reprezentácie z roku 2015. „Nechcem to hodnotiť. Časom sa ukáže, či je to ešte v rámci bojkotu. Každý si musí zvážiť, či chce reprezentovať Slovensko. My by sme boli veľmi radi a potrebovali by sme pomoc, ale musíme si ísť svoje. Robíme, čo môžeme a snažíme sa zložiť najlepší tím,“ dodal kormidelník.

Káder SR pred prípravnými zápasmi proti Nórsku:

Brankári: Július Hudáček (Örebrö HK, Švéd.), Jaroslav Janus (HC Verva Litvínov, ČR), Patrik Rybár (HC Mountfield Hradec Králové, ČR), Ján Laco (Piráti Chomutov, ČR)
Obrancovia: Eduard Šedivý (HC Košice), Juraj Mikuš (HC Sparta Praha, ČR), Martin Gernát (HC Sparta Praha, ČR), Ivan Švarný (Kärpät Oulu, Fín.), Michal Čajkovský (Avtomobilist Jekaterinburg, Rus./KHL), Peter Čerešňák (HC Škoda Plzeň, ČR), Ján Brejčák (MODO Hockey, Švéd.), Dominik Graňák (Rögle BK/Švéd.), Lukáš Kozák (MHC Martin), Peter Trška (Kometa Brno, ČR), Adam Jánošík (Liberec), pridá sa v najbližších dňoch: Michal Sersen (Banská Bystrica)
Útočníci: Martin Bakoš (Červená hviezda Kchun-lun, Čína/KHL), Michael Vandas (HC Vítkovice, ČR), Vladimír Dravecký (HC Oceláři Třinec, ČR), Tomáš Hrnka (HC Škoda Plzeň, ČR), Miroslav Preisinger (HC Plzeň), Libor Hudáček (Örebrö HK, Švéd.), Jakub Suja (HC Košice), Patrik Lušňák (HKM Zvolen), Lukáš Cingel (HC Sparta Praha, ČR), Andrej Kudrna (HC Sparta Praha, ČR), Marek Hovorka (MsHK Doxxbet Žilina), Andrej Šťastný (HC Slovan Bratislava/HK Dukla Trenčín), Dávid Skokan (Piráti Chomutov, ČR), Michel Miklík (JYP Jyväskylä, Fín.), Marcel Haščák (Kometa Brno, ČR), Mário Bližňák (Liberec, ČR), Radoslav Macík (HK Nitra), pridajú sa v najbližších dňoch: Tomáš Zigo, Tomáš Matoušek, Pavol Skalický (všetci Banská Bystrica)

Realizačný tím: Róbert Švehla (generálny manažér), Zdeno Cíger (tréner), Miroslav Miklošovič (asistent trénera), Július Šupler (asistent trénera), Peter Kosa (tréner brankárov), Rastislav Ladecký (výstrojový manažér), Róbert Bereš (kondičný tréner), Viktor Fábik, Andrej Foltýn (fyzioterapeuti), Ľuboš Ondrejka (masér), MUDr. František Okál (lekár), Igor Andrejkovič (videoanalytik), Roman Ulehla (team manažér)

Zdroj: tasr.sk

Pridaj komentár