MS do 20 rokov: Švajčiarsky obrat proti Dánom poslal Fínov do baráže

Fínski hokejisti budú na juniorských MS v Kanade šokujúco bojovať o záchranu. Rozhodol o tom triumf Švajčiarska nad Dánskom 5:4 po nájazdoch, ktorý definitívne potvrdil pre úradujúcich šampiónov posledné piate miesto v tabuľke. Okrem Švajčiarov a Dánov sa z „áčka“ vo štvrťfinále predstavia aj Česi a istí víťazi skupiny Švédi.

Fíni nevyhrali v doterajších troch vystúpeniach ani raz. Na úvod šampionátu podľahli Čechom 1:2, následne senzačne Dánom v pomere 2:3 a nedávno v severskom derby aj Švédom 1:3. V záverečnom dueli so Švajčiarmi im už o nič nepôjde, keďže na Helvétov strácajú z barážovej priečky štyri body. Vôbec prvýkrát v histórii svetových šampionátov do 20 rokov sa stalo, že obhajca trofeje z uplynulých MS bude hrať o záchranu.

Švajčiarom stačilo na zaistenie si štvťfinálovej miestenky akékoľvek víťazstvo. Do stretnutia s Dánmi nevstúpili ideálne, v 14. minúte prehrávali už 0:3 a na začiatku druhej tretiny aj 1:4. Napriek nepriaznivému vývoju mali Helvéti veľkú hernú aj streleckú prevahu a skóre otočili vo svoj prospech. Gólom zo 44. minúty poslal Yannick Zehnder duel do predĺženia, po ktorom rozhodol o triumfe 5:4 v nájazdoch Marco Miranda.

MS hráčov do 20 rokov, A-skupina:

Švajčiarsko – Dánsko 5:4 pp a sn (1:3, 2:1, 2:0 – 0:0, 1:0)
Góly: 18. Hischier, 27. Zehnder, 33. Eggenberger, 44. Zehnder, roz. nájazd Miranda – 1. True, 4. Blichfeld, 14. Andersen, 21. From

Na fínskej striedačke skončili všetci

Vedenie fínskej hokejovej reprezentácie do 20 rokov odvolalo trénera Jukku Rautakorpiho priamo počas juniorských MS v Kanade. Dôvodom je šokujúca účasť úradujúcich svetových šampiónov v bojoch o záchranu proti Lotyšsku.

Okrem Rautakorpiho skončili pri juniorskej reprezentácii Suomi aj všetci traja asistenti Rauli Urama, Aleksandr Barkov a Marko Ojanen. „Dráma vo fínskej reprezentácii. Jukka Rautakorpi a jeho traja asistenti skončili s okamžitou platnosťou. Odteraz je nový hlavný tréner Jussi Ahokas,“ informuje podľa TSN fínsky profiligový korešpondent Sami Hoffrén.

Podľa portálu iltasanomat.fi sa Ahokas na MS zúčastnil ako odborný poradca. Tridsaťšesťročný kouč už viedol mládežnícke kategórie Suomi od 16-tky po juniorov, vlani doviedol osemnástku k zlatým medailám na MS. Pri súčasnej reprezentácii juniorov mu budú pomáhať Tommi Niemelä a tréner brankárov Aki Näykki, obaja zotrvali vo svojich doterajších funkciách.

Fíni nevyhrali v doterajších troch vystúpeniach ani raz. Na úvod šampionátu podľahli Čechom 1:2, následne senzačne Dánom v pomere 2:3 a nedávno v severskom derby aj Švédom 1:3. V záverečnom dueli so Švajčiarmi im už o nič nepôjde, keďže na Helvétov strácajú z barážovej priečky štyri body. Vôbec prvýkrát v histórii svetových šampionátov do 20 rokov sa stalo, že obhajca trofeje z uplynulých MS bude hrať na nasledujúcom šampionáte o záchranu. Súperom Suomi v baráži, ktorá sa hrá na dva víťazné zápasy, bude Lotyšsko. Nováčik elitnej kategórie prehral rozhodujúci zápas v B-skupine so Slovenskom 2:4.

Zdroj: tasr.sk