Gymnastická legenda Věra Čáslavská podľahla ťažkej chorobe

Zdroj: tasr.sk

Sedemnásobná zlatá olympijská medailistka podľahla ťažkej chorobe. Zomrela v utorok večer vo veku 74 rokov.

Věra Čáslavská získala na olympijských hrách v Tokiu 1964 a v Mexiku 1968 sedem zlatých medailí, štyrikrát sa stala majsterkou sveta, jedenásťkrát ovládla ME a zároveň bola štvornásobnú športovkyňou roka Československa.

Po auguste 1968 bola kvôli svojim postojom k invázii vojsk Varšavskej zmluvy do Československa vylúčená z radov telovýchovnej organizácie. Po udalostiach podpísala manifest 2000 slov, pred odletom na OH vyhlásila: „Obetovala by som všetky svoje doterajšie medaily za tohtoročné víťazstvo. Lebo nebojujem za seba, ale za nás všetkých. A naši ľudia si zaslúžia víťazstvo.“

Neskôr sa venovala trénovaniu, v Prahe a Mexiku vychovávveracaslavskavera68ala mladé adeptky športovej gymnastiky. V rokoch 1990 – 1996 bola predsedkyňou Československého olympijského výboru a v rokoch 1995 – 2001 takisto členkou Medzinárodného olympijského výboru.

Čáslavská bojovala od vlaňajšieho mája s rakovinou pankreasu a podstúpila odvtedy aj niekoľko operácií. Štvornásobná majsterka sveta pre zhoršujúci sa zdravotný stav neodcestovala ani na OH do Ria de Janeira. Zomrela v nemocnici, kam ju previezli po tom, ako sa zhoršil jej zdravotný stav.

„Spolu s Emilom Zátopkom je Věra Čáslavská najväčším českým športovcom, a to nielen dosiahnutými výsledkami, ale aj svojím prístupom k športu i svojimi ľudskými postojmi, všetkým, čím sa zapísala do sŕdc svojich priaznivcov i myslí nepriateľov,“ uviedol v jej profile na svojom webe Český olympijský výbor.

Pridaj komentár