Zákroky Dúbravku nestačili: Gól v posledných minútach mrzí

Jediný gól inkasovali v predposlednej minúte riadneho hracieho času, keď strelu striedajúceho Chrisa Martina tečoval do vlastnej siete Martin Škrtel.

Glasgow 5. októbra (TASR) – Slovenská futbalová reprezentácia podľahla vo štvrtkovom stretnutí 9. kola F-skupiny kvalifikácie MS 2018 domácemu Škótsku 0:1. Zverenci Jána Kozáka dohrávali v glasgowskom Hampden Parku už od 23. minúty bez vylúčeného Róberta Maka, ktorý videl červenú kartu po druhej žltej. Jediný gól inkasovali v predposlednej minúte riadneho hracieho času, keď strelu striedajúceho Chrisa Martina tečoval do vlastnej siete Martin Škrtel. Európska futbalová únia (UEFA) pôvodne za autora gólu označila škótskeho futbalistu, ale krátko po zápase ho spresnila na vlastný.

Škótsko sa víťazstvom dostalo o dva body pred Slovensko a v záverečnom zápase na pôde Slovinka bude mať vo svojich rukách rozuzlenie boja o druhú priečku, ktorá ponúka šancu na účasť v baráži. Slovensko privíta Maltu v nedeľu od 18.00 h v Trnave.

kvalifikácia MS 2018 – F-skupina:

Škótsko – Slovensko 1:0 (0:0)
Gól: 89. Škrtel (vlastný). ŽK: Morrison – Mak, Kucka, Hamšík, ČK: 23. Mak (Slovensko) po 2. ŽK, rozhodovali: Mažič – Ristič, Djurdjevič (všetci Srb.).

Zostavy a striedania:
Škótsko: Gordon – Tierney (82. Anya), Berra, Mulgrew, Robertson – Fletcher (79. McArthur), Morrison – Forrest (61. Martin), Bannan, Phillips – Griffiths
Slovensko: Dúbravka – Pekarík, Škrtel, Ďurica, Hubočan – Greguš, Lobotka – Kucka (80. Gyömbér), Hamšík (79. Duda), Mak – Nemec (79. Weiss)

Kozák sa v bránke rozhodol pre Dúbravku, Greguš dostal príležitosť vedľa Lobotku a Kucka sa zaradil do ofenzívnejšieho tria stredu poľa k Hamšíkovi a Makovi. Na lavičke zostali Kozáčik, Weiss či Duda. Spočiatku ani jedno z mužstiev nenadobudlo prevahu, Škóti mali prvý náznak šance v 8. minúte, center Bannana z priameho kopu bol pridlhý. Domáci pokračovali v aktivite a nenechávali Slovákov dýchať, darilo sa im získavať lopty. Jednu vybojovali aj v 13. minúte po zlom odkope Dúbravku v ťažkej pozícii, ale nevyťažili nič. Bannan neskôr uspel v osobnom súboji, pramenil tak dlhý pobyt Škótska na polovici Slovenska podporený viacerými štandardnými situáciami. Po jednej z nich nasledoval center a prvá veľká možnosť, Dúbravka sa zaskvel proti hlavičke Morrisona. Slováci sa potom vymanili a začali sa ukazovať aj pred škótskym brankárom Gordonom, ktorý nepôsobil najistejšie. Mak si ho chcel obhodiť a spadol v šestnástke, hlavný rozhodca Mažič mu v 23. minúte ukázal druhú žltú a červenú kartu. Škótov to opätovne vyburcovalo, Ďurica musel odvrátiť nebezpečný center, ktorých v úvodnom dejstva putovalo do pokutového územia Slovenska neúrekom. Slováci vedeli v závere polčasu držať loptu aj v desiatich. Lobotka sa predral dopredu, narazil si s Nemcom, ale domáca defenzíva ho zastavila tesne pred zakončením. Škótsko bolo ešte raz kúsok od otváracieho zásahu, Dúbravka ďalším náročným zákrokom vytesnil technickú strelu Griffithsa ľavačkou, do kabín sa jeho veľkou zásluhou išlo za bezgólového stavu.