Vlhová vyhrala vo fínskom Levi prvý slalom sezóny

Vlhová slávila svoj tretí triumf kariéry v SP, zaregistrovala svoje 18. umiestnenie v prvej desiatke pretekov SP a po siedmy raz sa dostala na pódium.

Bratislava 11. novembra – Slovenská lyžiarka Petra Vlhová vyhrala v sobotu úvodný slalom sezóny Svetového pohára. Vo fínskom Levi o rovnú desatinu zdolala superfavoritku, americkú šampiónku Mikaelu Shiffrinovú. Tretia skončila s výrazným odstupom 1,35 s Švajčiarka Wendy Holdenerová.

Vlhová slávila svoj tretí triumf kariéry v SP, zaregistrovala svoje 18. umiestnenie v prvej desiatke pretekov SP a po siedmy raz sa dostala na pódium. Okrem toho, že sa automaticky dostala na čelo priebežného poradia slalomu, po dvoch pretekoch je aj druhá v celkovom poradí SP, práve za svojou sobotňajšou rivalkou.

„Som veľmi šťastná, je to úžasné. Bolo naozaj ťažké zdolať Mikaelu Shiffrinovú. Je rýchla silná a o to viac to považujem za veľký deň,“ povedala v cieli do mikrofónu moderátorky Vlhová. Shiffrinovú zdolala druhýkrát po sebe v priamom súboji ako vôbec prvá pretekárka od čias, keď Američanka nastúpila na svoju fenomenálnu púť Svetovým pohárom, teda od decembra 2014. „Cítila som sa výborne, bolo to však pre mňa náročné, keďže som vyhrala záverečné preteky minulej sezóny v Aspene a každý si tu preto dával na mňa pozor. Som šťastná, že som dokázala dvakrát za sebou zdolať takú silnú slalomárku, akou je Shiffrinová. Veľmi tvrdo som trénovala na olympijskú sezónu, veľmi som túžila, aby som to pretavila v pretekoch. Chcela by som sa poďakovať celému tímu. Rada by som na toto víťazstvo nadviazala aj v ďalších pretekoch Svetového pohára, až v januári začnem myslieť na olympiádu,“ rozrozprávala sa Vlhová stále ešte v dojazdovom areáli pre ORF.

Polárny štart sezóny medzi husto postavenými bránkami, bez zranenej Veroniky Velez-Zuzulovej, predznamenal niekoľko fenoménov. Predovšetkým že za štandardných okolností bude opäť vo veľkej fazóne iba 22-ročná multišampiónka Shiffrinová a že z minima konkurentiek ju bude najviac atakovať jej slovenská vrstovníčka. Američanka v 1.kole s číslom tri presvedčivou jazdou i časom jasne dištancovala obe svoje solídne rivalky z minulej sezóny, švédska stálica Frida Hansdotterová zaostala 73 stotín. Ďalšie na štarte schytali manko nad sekundu.

So sedmičkou sa vydala na trať Vlhová. Už na úvodnej zvlnenej „plošine“ nasadila optimálny rytmus a na medzičase ju od Shiffrinovej delila stotinka. Podľa očakávania excelentne zvládla aj najťažší technický spád, lyže dlho v oblúkoch nedržala a išla dostatočne nad bránkami. Jej strata sa zvýšila iba o ďalšiu stotinku a nebyť drobného zaváhania v najnáročnejšej zatvorenej kombinácii bránok, mohla byť o nejakú desatinu pred súperkou, napokon za ňou zostala o dve desatiny. Po Vlhovej sa z prvej tridsiatky štartujúcich už žiadna pretekárka nezmestila do poldruhasekundovej straty. Naopak väčšina lyžiarok mala manko cez dve a dokonca tri sekundy.

Výslednica prvej jazdy predurčovala veľký duel oboch slalomárskych hviezd v 2. kole. Zo štvrtej pozície do neho najprv prehovorila Švajčiarka Wendy Holdenerová, ktorá sa katapultovala na čelo s najrýchlejším časom kola. Túto métu však napokon prekonala a finalizovala Vlhová, ktorá svoj náskok na medzičasoch kontinuálne zvyšovala. Jej jazda v hornej časti mala opäť parametre priam dokonalého výklzu a tempovania oblúkov a v dimenziálnej strmine išla do ataku aj za cenu drobných chybičiek. Korigovala ich excelentnou stabilitou i technikou a v cieli nasadila najvyššiu latku. Tú sa už nepodarilo prekonať ani Shiffrinovej, v strednej časti nabrala na Slovenku takmer 40-stotinovú stratu a ani jej povestný finiš nestačil.

„Druhé miesto je ok, pódium je pre mňa dobré. Druhé kolo bolo veľmi náročné. Vedela som, že Petra je ako kladivo, že sa môže ešte zlepšovať. Bol to skvelý súboj. V slalome som bola vždy na čele, vždy ma niekto naháňa. V Killingtone to budú pre mňa špeciálne preteky, veľmi sa na ne teším,“ konštatovala pre ORF Shiffrinová.

Američanka bude mať teda o dva týždne na domácej pôde príležitosť na revanš. Druhý slalom sezóny je v Killingtone na programe v nedeľu 26. novembra, predtým v sobotu si obe lyžiarky zmerajú sily aj v obrovskom slalome.

Výsledky slalomu Svetového pohára v Levi:
1. Petra VLHOVÁ (SR) 1:49,98 min.(55,87-54,11), 2. Mikaela Shiffrinová (USA) +0,10 s (55,66-54,42), 3. Wendy Holdenerová (Švaj.) +1,35 (56,86-54,47), 4. Frida Hansdotterová (Švéd.) +2,17, 5. Melanie Meillardová (Švaj.) +2,58, 6. Lena Dürrová (Nem.) +2,78, 7. Anna Swenn-Larssonová (Švéd.) +3,18, 8. Stephanie Brunnerová (Rak.) +3,20, 9. Ana Buciková (Slovin.) +3,26, 10. Marie-Michele Gagnonová (Kan.) +3,48.

Celkové poradie SP (po dvoch súťažiach):
1. Shiffrinová 125 b., 2. VLHOVÁ (SR) 115, 3. Viktoria Rebensburgová (Nem.) a Holdenerová po 100, 5. Brunnerová 82, 6. Tessa Worleyová (Fr.) 80.

Poradie v slalome po prvej súťaži:
1. VLHOVÁ 100, 2. Shiffrinová 80, 3. Holdenerová 60, 4. Hansdotterová 50, 5. Meillardová 45, 6. Dürrová 40

Reakcie médií

Europort:„Dramatické víťazstvo Petry Vlhovej v Levi – uchmatla ho Shiffrinovej jej spôsobom.“

Reuters: „Shiffrinová utrpela zriedkavú prehru v slalome. Zdolala ju Petra Vlhová, ktorá podľa tradície dostala mláďa soba a po otcovi ho nazvala Igor.“

ESPN (USA): „Petru Vlhovú po zranení Veroniky Velez-Zuzulovej pasovali za najťažšiu súperku Mikaely Shiffrinovej. A ona nestráca čas a od začiatku sezóny potvrdzuje, že bude hlavnou rivalkou Shiffrinovej v boji o slalomové méty v olympijskej sezóne.“

La Gazzetta dello Sport (Tal.): „Šampiónka pokorená! Vo Fínsku viedla Mikaela Shiffrinová po prvom kole, ale v tom druhom neodolala tlaku Petry Vlhovej. Slovenka v ňom predviedla oslnivú jazdu.

Le Figaro:„Nie, Mikaela Shiffrinová nie je neporaziteľná!. Našla sa jej súperka, lyžiarka, ktorá môžu slalomovú sezónu oživiť do thrilleru. Je ňou Petra Vlhová, ktorá druhýkrát po sebe dominovala nad Shiffrinovou v priamom súboji.“

Der Standard (Rak.):„Petra Vlhová ukradla Shiffrinovej šou.“

ORF (Rak.):„Napínavý duel na začiatku sezóny – Vlhová zdolala Shiffrinovú.“

RTV Slovenija:„Vlhová, ktorú vedie bývalý tréner Mazeovej Livio Magoni, v druhom kole odstavila Shiffrinovú.“

Zdroj TASR

Pridaj komentár