Vlhová víťazkou paralelného slalomu v Osle

Paralelný slalom žien v Osle na Holmenkollene v rámci Svetového pohára alpských lyžiarok 2018/2019.

TASR
Slovenská lyžiarka Petra Vlhová triumfovala v utorňajšom mestskom paralelnom slalome Svetového pohára v Osle. Vo finále zdolala Američanku Mikaelu Shiffrinovú a pripísala si šieste víťazstvo kariéry. Na treťom mieste skončila Švajčiarka Wendy Holdenerová. Vlhová prekonala víťazné konto Veroniky Velez-Zuzulovej, ktorá uspela v štyroch špeciálnych a jednom paralelslalome. Rozšírila svoju zbierku o prvenstvo v ďalšej disciplíne, štyrikrát sa radovala v klasickom a koncom decembra premiérovo v obrovskom slalome.

Dvadsaťtriročná slovenská reprezentantka pricestovala do Nórska po nesmierne vydarenom vystúpení v rakúskom Semmeringu a formu potvrdila aj na novoročnom podujatí na umelom svahu na Holmenkollene. V osemfinále pohodlne vyradila Švajčiarku Aline Daniothovú, keď už po prvej jazde mala maximálny polsekundový náskok. V nasledujúcej fáze si znova bez problémov poradila s Taliankou Irene Curtoniovou a medzi najlepšou štvorkou na ňu čakala Anna Swennová-Larssonová zo Švédska. Vlhová si v prvej jazde aj vďaka svojmu silovejšiemu štýlu, pri ktorom si bránky rozrážala rukami, a zvládnutému záveru vypracovala náskok 16 stotín sekundy. O ten neprišla, keďže jej súperka nedokončila „odvetnú“ jazdu.

Druhú semifinálovú konfrontáciu obstarali ďalšie spolufavoritky Shiffrinová a Holdenerová. Švajčiarka spadla v prvej jazde a zjednodušila situáciu Američanke, ktorá si postrážila postup do finále. V ňom mala Vlhová opäť príležitosť pokoriť Shiffrinovú a svoje šance výrazne zvýšila v prvej jazde, v ktorej získala k dobru 21 stotín. V rozhodujúcom súboji Shiffrinová zabrala a nakrátko sa dostala na úroveň Vlhovej, no v závere stratila a s Vlhovou prehrala o 39 stotín. „Po Semmeringu je to ďalší úžasný deň. Konečne som zdolala Mikaelu a zvíťazila som. Keď je Mikaela so mnou vo finále, tlačí na moje limity. V prvej jazde som sa snažila ísť čo najrýchlejšie. V druhej som si povedala, že teraz to musím dokázať. Po príchode do cieľa som bola veľmi šťastná,“ povedala Vlhová. „Myslím si, že od začiatku bola Petra v obrovskej forme. Mikaela nebola v takej pohode, Petra sa koncentrovala, vedela, že emócia príde na koniec,“ zhodnotila Velez-Zuzulová.

V slalomových súťažiach tejto sezóny sa Slovenka dočkala triumfu po piatich druhých miestach za Shiffrinovou, ktorá ju predtým okrem štyroch špeciálnych zdolala aj vo finále decembrového paralelného slalomu vo švajčiarskom St. Moritzi. „Pracovali sme na paralelnom slalome a verili sme si. Kombinovali sme techniky a Petra ukázala, že je to najlepší prístup. Pozeral som časy a bola blízko k mužom, je veľmi silná. Už v pondelok som videl, že lyžuje veľmi dobre. Nebol som si istý víťazstvom, ale dobrými pretekmi áno,“ uviedol tréner Livio Magoni.

Celkovo Vlhová dosiahla v tejto sezóne už siedme pódiové umiestnenie. Na stupne víťaziek sa vo svojej kariére piatich plných ročníkov SP postavila po 19. raz.

Výsledky paralelného slalomu SP v Osle:

1. Petra VLHOVÁ (SR), 2. Mikaela Shiffrinová (USA), 3. Wendy Holdenerová (Švaj.), 4. Anna Swennová-Larssonová (Švéd.), 5. Erin Mielzynská (Kan.), Christina Geigerová (Nem.), Irene Curtoniová (Tal.), Frida Hansdotterová (Švéd.), 9. Katharina Liensbergerová, Katharina Truppeová, Bernadette Schildová (všetky Rak.), Ragnhild Mowinckelová (Nór.), Lena Dürrová (Nem.), Roni Remmeová, Laurence St. Germainová (Kan.), Aline Daniothová (Švaj.)

Pridaj komentár