Vlhová a Shiffrinová vypadli v prvej časti super-G

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová počas prvej časti v superobrovskom slalome v rámci nedeľnej alpskej kombinácie Svetového pohára v rakúskom stredisku Altenmarkt-Zauchensee 12. januára 2020. Foto: TASR/AP

Slovenka Petra Vlhová súťaž nedokončila, keď vypadla už v prvej časti. V super-G stroskotala aj líderka SP Mikaela Shiffrinová. (TASR) – Talianska lyžiarka Federica Brignoneová vyhrala úvodnú alpskú kombináciu sezóny Svetového pohára. V rakúskom stredisku Altenmarkt-Zauchensee bola na čele už po dopoludňajšej prvej časti – superobrovskom slalome a vedenie si udržala aj po slalomovom kole. Brignonenová slávila dvanáste víťazstvo v pretekoch SP v kariére, z toho štvrté v kombinácii.

Dvadsaťdeväťročná Brignoneová triumfovala s náskokom 15 stotín sekundy pred Švajčiarkou Wendy Holdenerovou, ktorá z polsekundového manka na Talianku zo super-G dokázala v slalome zmazať iba 35 stotín. Tretia skončila Brignoneovej krajanka Marta Bassinová (+0,82). Slovenka Petra Vlhová súťaž nedokončila, keď vypadla už v prvej časti. V super-G stroskotala aj líderka SP Mikaela Shiffrinová.

Kombinácia vyvrcholila v slalomovej časti, ktorá sa podľa nových pravidiel nešla v obrátenom garde, ale podľa poradia v prvej časti. Brignonenová tak vyrazila na trať ako prvá, zajazdila čisto, plynulo a bolo jasné, že Holdenerová bude musieť siahnuť na dno síl, aby ju odsunula za seba. Lenže majsterka sveta v tejto disciplíne z Are nepredviedla takú dravú jazdu, aká je pre ňu typická, neriskovala a naplno pustila lyže až v závere. Posunula sa tak iba o jednu pozíciu, keď preskočila Bassinovú. „Určite som trochu sklamaná, že som to nedokázala doviesť do víťazného konca. Super-G bola z mojej strany grandiózna, v slalome mi však chýbala ľahkosť,“ priznala Holdenerová. Solídne umiestnenie dosiahla Češka Ester Ledecká, ktorá obsadila šiestu priečku (+3,06).

Z prvej pätnástky štartujúcich vypadlo až sedem pretekárok, teda neštandardne veľký počet. Medzi nimi olympijská víťazka v kombinácii Michelle Gisinová a dvojnásobná majsterka sveta v zjazde Ilka Štuhecová. Nórke Kajse Lieovej tiež vypla lyža a s 21-kou sa na trať vydala Vlhovej rivalka Mikaela Shiffrinová. Fenomenálna Američanka tiež najprv spravila chybu na terénnych vlnách, keď jej rozhodilo lyže a v ďalšej zákrute v snahe zostať v optimálnej línii zatlačila na vnútornú lyžu a po klasickej „školáckej“ chybe sa v páde skĺzla mimo trate. „Už pred pádom som videla, že idem príliš priamo, snažila som sa to napraviť, no v dôležitej zákrute som stratila rovnováhu a pritlačilo ma k zemi. Samozrejme, som sklamaná, ale to sa stáva. Musím sa z toho poučiť,“ povedala pre ORF Shiffrinová.

Na čele SP zostala Shiffrinová, Brignoneová sa však vďaka triumfu posunula na druhé miesto pred Vlhovú, na Američanku stráca 261 bodov. Slovenka zaostáva za Taliankou o 52 bodov.

Výsledky alpskej kombinácie SP žien v Altenmarkte-Zauchensee:

1. Federica Brignoneová (Tal.) 2:03,45 min. (1:13,80 min. – 49,65 s.),
2. Wendy Holdenerová (Švaj.) +0,15 s (1:14,30-49,30),
3. Marta Bassinová (Tal.) +0,82 (1:14,02-50,25),
4. Ramona Siebenhoferová (Rak.) +1,39,
5. Elena Curtoniová (Tal.) +2,50,
6. Ester Ledecká (ČR) +3,06,
7. Romane Miradoliová (Fr.) +3,20,
8. Nathalie Gröbliová (Švaj.) +3,25,
9. Ida Dannewitzová (Švéd.) +3,26,
10. Elisabeth Reisingerová (Rak.) +3,35, …, Petra VLHOVÁ (SR) nedokončila prvú časť

Celkové poradie SP (po 15 zo 40 súťaží):
1. Mikaela Shiffrinová (USA) 826,
2. Brignoneová 565,
3. VLHOVÁ 513,
4. Holdenerová 367,
5. Michelle Gisinová (Švaj.) 361,
6. Viktoria Rebensburgová (Nem.) 337

Poradie v kombinácii (1 z 3):
1. Brignoneová 100,
2. Holdenerová 80,
3. Bassinová 60,
4. Siebenhoferová 50,
5. Curtoniová 45,
6. Ledecká 40

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová nedokončila nedeľnú alpskú kombináciu Svetového pohára. V rakúskom stredisku Altenmarkt-Zauchensee vypadla v prvej časti – superobrovskom slalome, keď jej po dvoch nádejných medzičasoch vypla lyža v technicky náročnej zákrute. Vypadla aj líderka SP Mikaela Shiffrinová, ktorá doplatila na klasickú „školácku“ chybu. Zaváhanie konkurentiek využila ďalšia favoritka Wendy Holdenerová, Švajčiarka figurovala po super-G na sľubnom treťom mieste. Majsterka sveta z Are zaostávala za vedúcou Taliankou Federicou Brignoneovou o pol sekundy, čo bol odstup, ktorú pri jej slalomových kvalitách mohla ľahko zmazať v druhej časti (11.45). Na priebežnej druhej pozícii bola ďalšia Talianka Marta Bassinová (+0,22).

Organizátori majú právo rozhodnúť o tom, či prvá časť kombinácie bude super-G alebo zjazd. Vzhľadom na poveternostné podmienky uplynulých dní i náročnosť zjazdovky postavili super-G, ktorý mal však v hornej časti charakter zjazdu. Vlhová tam využila svoje fyzické parametre a na prvých desiatich sekundách mala so štartovým číslom 11 najlepší medzičas. Do prvých ťažších bránok vletela ako víchor, v jednej z nich stratila na okamih stabilitu, ale skvele chybu ustála a po 30 sekundách jazdy mala stále náskok (12 stotín). Vzápätí však doplatila na situáciu v jednej z najťažších tiahlych zákrut, kde „prehranila“ terénne nerovnosti a vypla jej v plnej rýchlosti lyža. Našťastie jej pád nebol nebezpečný a kývajúc divákom okamžite zlyžovala do cieľa.

„V prvom momente som chcela najmä zabrzdiť, nie je to zábava, keď vypne lyža v takej rýchlosti. Mohlo sa stať čokoľvek. Našťastie, dobre to dopadlo. Nebola to moja chyba, proste sa to stalo, vošla som priamo do jamy a čelila som tam obrovským silám. Dlho sa mi to už nestalo,“ povedala pre ORF Vlhová. Vypadnutie mrzí o to viac, že jej čas na druhom medzičase bol zo všetkých pretekárok najlepší. „Videla som, že Wendy aj Federica idú rýchlo. Chcela som ísť naplno, riskovať. Počula som, že som bola celkom rýchla, aj preto ma to mrzí. Chcela som dať do toho všetko, riskovala som, išla som na hrane, vypla mi však lyža a skončila som,“ uviedla Vlhová, ktorej sa o lyže stará servisman Matteo Baldissaruti: „Musím sa porozprávať s Matteom, asi aj on bude trochu zodpovedný za to, čo sa stalo. Nedávam mu to však za vinu. Snažím sa zobrať z toho to pozitívne, aspoň si trochu oddýchnem pred utorkovým slalomom vo Flachau.“

Z prvej pätnástky štartujúcich vypadlo až sedem pretekárok, teda neštandardne veľký počet. Medzi nimi olympijská víťazka v kombinácii Michelle Gisinová a dvojnásobná majsterka sveta v zjazde Ilka Štuhecová. Nórke Kajse Lieovej tiež vypla lyža a s 21-kou sa na trať vydala Vlhovej rivalka Mikaela Shiffrinová. Fenomenálna Američanka tiež najprv spravila chybu na terénnych vlnách, keď jej rozhodilo lyže a v ďalšej zákrute v snahe zostať v optimálnej línii zatlačila na vnútornú lyžu a po klasickej „školáckej“ chybe sa v páde skĺzla mimo trate.

Pridaj komentár