US OPEN: Poľská svetová jednotka Swiateková získala svoj tretí grandslam

Poľská tenistka Iga Swiateková sa stala prvýkrát v kariére víťazkou ženskej dvojhry na US Open. Turnajová jednotka zdolala vo finále nasadenú päťku Tunisanku Ons Jabeurovú 6:2, 7:6 (5) a získala tretí grandslamový titul. V tejto sezóne i v roku 2020 triumfovala na Roland Garros v Paríži.

Iga Swiateková (Poľ.-1) – Ons Jabeurová (Tun.) 6:2, 7:6 (5)

Swiateková je prvou poľskou tenistkou, ktorá vyhrala záverečný grandslam roka a najmladšou trojnásobnou víťazkou od roku 2008 od éry Márie Sharapovovej. Swiateková si z New Yorku odnáša prémiu 2,6 milióna USD pred zdanením a 2000 bodov do svetového rebríčka WTA. Poľka získala vo Flushing Meadows už svoju siedmu tohtoročnú trofej.

Pre Jabeurovú to bolo druhé neúspešne grandslamové finále, vo Wimbledone podľahla v dueli o titul Kazaške Jelene Rybakinovej. Napriek sobotňajšej prehre sa v novom vydaní rebríčka vráti na druhé miesto. Žiadnej africkej či arabskej hráčke sa nepodarilo postúpiť do finále US Open. Doposiaľ posledný africký grandslamový šampión v singli bol Johan Kriek z JAR, ktorý v roku 1981 vyhral Australian Open.

Prehra vo finále ju mrzela: „Robila som, čo bolo v mojich silách, no Iga odohrala výborný zápas a potvrdila, prečo je svetová jednotka. Dúfam, že si ešte niekedy zahrám finále US Open a budem v ňom úspešná. Zisk grandslamového titulu je môj veľký sen. Verím, že som inšpirovala ďalšieu generáciu Tunisanov, aby sa začali venovať tomuto krásnemu športu. Byť provu tuniskou hráčkou vo finále US Open pre mňa veľa znamená.“ povedala po zápase Jabeurová.

#milujemetenis | US OPEN

Šport.sk

Pridaj komentár