Tím Európy zvíťazil nad USA 3:0

Toronto 17. septembra (TASR) – Hokejový Svetový pohár v kanadskom Toronte odštartoval v sobotu senzačným víťazstvom Tímu Európa 3:0 nad favorizovaným mužstvom USA. Gólový účet turnaja otvoril slovenský útočník Marián Gáborík a jeho zásah vo 4. minúte a 19. sekunde bol napokon aj víťazný.

Gáborík pôsobil v druhej formácii Dána Fransa Nielsena, v bránke chytal Jaroslav Halák a štvorica v zložení Zdeno Chára, Andrej Sekera, Marián Hossa i Tomáš Tatar sa zišla v prvej línii kapitána tímu, Slovinca Anžeho Kopitara. Halák bol mužom duelu, keď zlikvidoval 35 streleckých pokusov amerického tímu. Po zápase dostal titul prvá hviezda zápasu pred Gáboríkom a Kopitarom.

V noci na nedeľu turnaj pokračoval druhým zápasom A-skupiny medzi Kanadou a Českom, európsky výber sa s českým tímom stretne v pondelok o 21.00 SELČ.

A-skupina:
Tím Európa – USA 3:0 (1:0, 2:0, 0:0)
Góly: 5. Gáborík (Nielsen, Zuccarello), 25. Draisaitl (Niederreiter, Rieder), 39. Bellemare (Hansen, Ehrhoff). Strely na bránku: 17:35. Rozhodcovia: Dwyer, Sutherland – Heyer, Amell (všetci Kan.), vylúčení: 4:4 na 2 min., presilovky a oslabenia: 0:0, 18.959 divákov.
Tím Európa:
HALÁK – SEKERA, CHÁRA, Josi, Seidenberg, Streit, Ehrhoff – HOSSA, Kopitar, TATAR – Zuccarello, Nielsen, GÁBORÍK – Niederreiter, Draisaitl, Rieder – Hansen, Bellemare, Vanek
USA:
Quick – Niskanen, McDonagh, Carlsson, Suter, E. Johnson, J. Johnson – Oshie, Kesler, Pacioretty – Wheeler, Pavelski, Parise – Kane, Stepan, Van Riemsdyk – Backes, Dubinsky, Abdelkader.

A-skupina:

Tím Európa:

USA:

Aj keď úvodné sekundy patrili favoritovi, celá prvá tretina vyznela v prospech Tímu z Európy. Hneď prvú šancu po štyroch minútach využil Gáborík, ktorému v nájazde dvoch na jedného skvele narysoval pas na čepeľ Nielsen. Ďalšie príležitosti príliš nepribúdali, hoci sa korčuľovalo vo svižnom tempe a otvorene. Európsky výber sa napriek ofenzívnym impulzom snažil hrať disciplinovane a do šancí sa dostali aj Tatar s Draisaitlom. Tatar patril medzi hlavné postavy prvého dejstva, cítiť bolo celý prvý útok a naopak, americká elita bola zakríknutá. Rýchli a tvrdí borci ako Pavelski či Wheeler sa nevedeli dostať do tempa a slávne ruky Kanea zaštrikovali až v záverečnej minúte – po dvoch zaváhaniach Cháru za vlastnou bránkou sa do prvých väčších šancí dostali Van Riemsdyk a McDonagh, ale Halák ich puky eliminoval.
 Američania druhú tretinu odštartovali aktívnejšie, lenže slovenský brankár bol konsolidovaný a jeho spoluhráči nachystaní na kontry. V tých pôsobili veľmi presvedčivo, hoci Kopitar po skvelej práci Hossu v strednom pásme nájazd s Tatarom cez skvelý obranný zákrok Niskanena nevyriešil. Onedlho v dobrej krídelnej pozícii pohrozil Gáborík. Kane sa odhodlal v nedostriedanej situácii roztočiť peklo v útočnom pásme, lenže Halák skvele zakročil a rozhodená formácia USA úplne prepadla, čo využili v duo-nájazde parádnym šachom na 2:0 Draisaitl s Niederreiterom. Európania udreli opäť v piatej minúte a vzápätí mali k dispozícii druhú presilovku, ale nevyužili ju. Do oslabenia sa dostali až v 33. minúte, aj to pre technický priestupok (mnoho hráčov na ľade). Američania poslali na presilovku Kanea v mixe ťažkých streleckých kalibrov ako Pavelski a Carlsson, ale Halák odolal. V závere tohto intervalu nastala skrumáž po Van Riemsdykovom odraze puku ramenom, Chára pr4-b244a2c47d7efa3f5b8bd0d21da837d35fae8d54ehral „hlavičkový súboj“ so Stepanom, ale hoci puk oblúčikom ponad slovenského brankára pristál v sieti, rozhodcovia gól neuznali. Američania pridali na tvrdosti a agresivite a súpera dostali pod tlak. Jeho brániaci hráči robili chyby aj pri ordinárnom vyhadzovaní pukov a Halák sa mal čo obracať. V druhej americkej presilovke jej strelecká smotánka pálila na bránku celé dve minúty, ale čistú pozíciu mal len Oshie a po ubránení drvivého tlaku vyšla Tímu Európa aj tretia kontra. Po skvelej Ehrhoffovej práci po jeho návrate z trestnej lavice tečoval na 3:0 Bellemare Hansenovu strelu švihom.
 Americký hon na „protivných“ hokejistov z Európy mal gradovať v tretej tretine. Lenže Dubinsky to prehnal v súboji s Chárom a po zranení v tvári slovenského zadáka nasledovali štyri minúty početnej výhody. Dobré tri z nej mužstvo okolo Kopitara prehajdákalo, ale malo aj strelecké pozície a najväčšiu šancu Tatarovi zlikvidoval excelentným zákrokom Quick. Tatar bol v takmer gólovom zakončení aj po pôsobivej kombinácii s Hossom a potom už zostávajúce minúty patrili ich krajanovi v bránke. Halák chytil niekoľko nebezpečných projektilov a poradil si aj v skrumážach počas dvoch oslabení.
Zdroj: tasr.sk