Slovenskí hádzanári na úvod kvalifikácie ME 2018 remizovali v Rusku

Slovenskí hádzanári získali v úvodnom zápase kvalifikácie ME 2018 senzačne bod na palubovke favorizovaného Ruska po remíze 31:31. Najlepším strelcom slovenského tímu bol s desiatimi gólmi Radoslav Antl, bod zariadil štyri sekundy pred koncom Oliver Rábek zo sedemmetrového hodu.

Zverenci trénera Martina Liptáka už v sobotu privítajú na domácej palubovke v košickej Steel aréne ďalšieho spolufavorita skupiny Švédsko. Istotu postupu na európsky šampionát do Chorvátska majú prvé dva tímy tabuľky, štvrtým účastníkom 6. skupiny je Čierna Hora.

Kvalifikácia ME 2018 hádzanárov:

Rusko – Slovensko 31:31 (13:13)

Najviac gólov Ruska: Žitnikov a Šelmenko po 6, Kalaraš 4, Soroka 4/1.
Zostava a góly SR: Štochl, Paul – T. Urban 4, J. Mikita 4, Ďuriš, Dudáš, Rábek 9/2, Antl 10/1, Holdoš, Petro 1, L. Urban 3, Mazák, Slaninka, Volentics, Briatka, M. Mikita.
Rozhodovali: Gubica, Miloševič (obaja Chorv.), vylúčenia: 5:5, ČK: 60. Šelemenko (Rus.) za úmyselný faul, 7m hody: 1/1 – 4/3, 1800 divákov.

Skóre zápasu otvoril kapitán Antl zo sedmičky a Slováci držali s favoritom krok celý prvý polčas. Rusi síce v 7. minúte viedli 4:2, nasledovala ale štvorgólová šnúra hostí, ktorú korunoval gólom na 6:4 Tomáš Urban. Zaskočení domáci sa dlho nevedeli dostať do tempa a ich ofenzívnu silu krotil viacerými bravúrnymi zákrokmi aj brankár Štochl. Šesť minút pred prestávkou síce Rusi opäť odskočili na rozdiel štyroch gólov (13:9), no koncovka prvého dejstva patrila jednoznačne slovenskej ekipe a do kabín išli mužstvá za nerozhodného stavu.

Po zmene strán ruský tím zrýchlil hru a v 39. minúte zvýšil Šelmenko na 20:17 pre domácich. Rábek a Antl bleskovo odpovedali, no Rusov potom podržal brankár Pavlenko a domáci päťgólovou sériou v polovici druhého polčasu zvýšili v 48. minúte už na 25:19. Zdalo sa byť rozhodnuté, no Slováci ešte najmä zásluhou strelecky disponovaného Antla zdvihli hlavy a päť minút pred koncom znížili na 26:28. Rusi síce ešte 83 sekúnd pred koncom viedli o tri góly, ale o náskok prišli. Posledné dva góly Slovákov strelil Rábek, ten vyrovnávajúci štyri sekundy pred koncom zo sedmićky po úmyselnom faule domáceho Šelemenka v strede ihriska.