Slováci začnú proti Rakúšanom v bráne s Novotom

Slovenskí futbalisti sa s rokom 2016 rozlúčia v utorňajšom prípravnom zápase proti Rakúsku (20.45 SEČ na Štadióne Ernsta Happela vo Viedni). Hostia nastúpia bez viacerých tradičných opôr, ktorým tréner Ján Kozák vzhľadom na nahustený zápasový program a veľkú vyťaženosť doprial voľno. Šancu ukázať sa na medzinárodnom fóre preto dostanú ďalší nominovaní hráči vrátane mladíkov, ktorí s reprezentáciou do 21 rokov vybojovali postup na ME 2017.

Slováci sa vo Viedni predstavia bez brankára Matúša Kozáčika, kapitána Martina Škrtela i jeho stopérskej „dvojičky“ Jána Ďuricu. Po piatkovom jasnom triumfe 4:0 nad Litvou v F-skupine kvalifikácie MS 2018 opustili mužstvo aj Marek Hamšík, Juraj Kucka a Róbert Mak. „Na jeseň sme nehrali žiadny prípravný zápas, lebo sme mali nabitý program. Teraz sme zaňho radi. Potrebujeme otestovať viacerých hráčov aj kvôli tomu, aby nenastala situácia ako pred zápasom s Anglickom, keď zo zostavy vypadlo sedem hráčov. Aj proti Slovinsku som musel nasadiť hráča, ktorý s nami nehral ani jeden zápas. Z toho dôvodu sú prípravné zápasy dôležité, aby sme mohli hráčov vyskúšať. Máme tu 17-18 hráčov, ktorí dostanú šancu. Budem sa snažiť, aby hrali všetci aspoň po jednom polčase. Čaká nás kvalitný súper, hráči sa naňho tešia a verím, že vydajú zo seba maximum,“ povedal kouč Kozák na pondelkovej predzápasovej tlačovej konferencii.

Tréner SR verí, že hráči, ktorí dostanú príležitosť, sa chopia šance ukázať sa. „K zápasu pristúpime s plnou vážnosťou, pretože ja priateľské zápasy neuznávam. Je to vážna príprava, pretože hráči, čo dostanú príležitosť, nemajú veľa šancí sa ukázať. Rovnako vážne to berú aj ostatné mužstvá,“ vravel Kozák, ktorý prítomným novinárom prezradil otváraciu zostavu.

Rakúšanom, ktorí rovnako ako Slováci štartovali v lete na európskom šampionáte vo Francúzsku, patrí po druhej prehre v rade až štvrtá priečka v tabuľke kvalifikačnej D-skupiny so ziskom štyroch bodov. „Pozeral som ich posledný zápas proti Írsku čo hrali v sobotu. Musím povedať, že v prvom polčase dominovali, boli lepší, mali šance, ale nedali. Írsko hrá takým spôsobom hry, ktorý nesedí Rakúšanom, ale ani veľa ďalším mužstvám. Íri čakali na svoju príležitosť, tá prišla, dali gól a súper sa potom trápil. Rakúsko ale disponuje veľmi dobrým mužstvom, minulú kvalifikáciu hralo fantasticky. Je normálne, že sú obdobia, že sa darí menej. Ale sila a kvalita na to, aby to preklenuli a opäť sa dostali na víťaznú vlnu, tam je,“ zdôraznil Kozák.

Pre slovenskú reprezentáciu bol rok 2016 bez ohľadu na výsledok súboja s Rakúskom úspešný a to najmä vďaka účasti na finálovom turnaji EURO vo Francúzsku, na ktorom postúpila zo základnej skupiny do osemfinále. Pred duelom v Rakúsku je jej bilancia v trinástich zápasoch mierne priaznivá – 5 výhier, 4 remízy a 4 prehry. Ďalším kvalifikačným súperom Slovenska bude 26. marca budúceho roka Malta, hrá sa na pôde outsidera F-skupiny.

S Rakúskom má slovenská reprezentácia vyrovnanú bilanciu vzájomných zápasov – 1 víťazstvo, 1 remízu a 1 prehru (skóre 3:4). V októbrovom vydaní rebríčka FIFA figurujú o čosi vyššie Slováci (26. miesto), Rakúšanom patrí 30. pozícia.

Duel Rakúsko – Slovensko povedú holandskí rozhodcovia na čele s hlavným Kevinom Blomom. V priamom prenose ho prinesie televízia JOJ Plus, vstupenky na zápas stoja prijateľných 5 eur.

prípravný zápas (utorok 15. novembra o 20.45 SEČ, Štadión Ernsta Happela, Viedeň):

Rakúsko – SLOVENSKO /rozhodcovia: Kevin Blom – Mario Diks, Hessen Steegstra (všetci Hol.)/

úvodná zostava SR: Novota – Sabo, Saláta, Hubočan, Holúbek – Hrošovský, Greguš – Weiss, Bero, Švento – Ďuriš

Zdroj: tasr.sk

Pridaj komentár