Slováci budú na MS 2019 hrať v Košiciach

Bratislava 22. mája (TASR) – Slovenská hokejová reprezentácia bude na domácich MS 2019 hrať v základnej skupine v Košiciach. Jej súperi sú Kanada, USA, Fínsko, Nemecko, Dánsko, Francúzsko a Veľká Británia. V prípade postupu do štvrťfinále, sa predstaví už v hlavnom meste bez ohľadu na umiestnenie v skupine. Oficiálna informácia odznela na utorkovej tlačovej konferencii Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH) a organizátorov vrcholného podujatia.

Svetový šampionát sa bude konať od 10. do 26. mája 2019, pôvodný termín mal byť o týždeň skôr. Takisto nastala zmena oproti kľúču rozdelenia skupín, ktorý sa odvodzuje z rebríčka Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF). Využila sa možnosť jednej úpravy, organizátori v prospech marketingových a fanúšikovských priorít domácu reprezentáciu vymenili s Nórskom. Očakáva sa, že Slováci zaplnia halu v Košiciach a Česi s Rakúšanmi v Bratislave, to by mali byť najväčšie fanúšikovské enklávy.

„Chceme, aby majstrovstvá boli aj z hľadiska záujmu ľudí úspešné. Očakávame, že príde viac ako 450-tisíc divákov. Preto sme pri tvorbe základných skupín pristúpili k jednej zmene. Vymenili sme Slovensko s Nórskom, aby domáci hrali v Košiciach. Chceme, aby to boli MS viacerých krajín. Do Bratislavy to budú mať blízko Rakúšania, Česi a vďaka letisku aj Rusi, v Košiciach zase naplnia štadión domáci fanúšikovia. Veríme, že Slováci sa predstavia vo štvrťfinále a to by hrali už v Bratislave,“ zdôraznil Martin Kohút, šéf SZĽH.

Organizátori sa rozhodli presunúť národný tím do Košíc aj vďaka skúsenostiam z tohtoročného šampionátu v Dánsku. Tamojší národný výber hral svoje skupinové zápasy v Herningu a nie v hlavnom meste Kodani. Kohút uviedol, že rozhodnutie vzniklo aj na základe ekonomických analýz. „Pracujeme na tom už niekoľko mesiacov, mali sme tieto prepočty pripravené, ale v praxi to ukážu až MS. Toto rozhodnutie však bolo hlavne hodnotové,“ dodal.

Organizačný výbor majstrovstiev sveta má v súčasnosti 26 ľudí, predsedom OV v Bratislave je Roman Štamberský, v Košiciach Aneta Büdiová. „Počas šampionátu sa rozšíri na približne 150 ľudí a k dispozícii bude aj viac ako 500 dobrovoľníkov v oboch mestách. Televízne prenosy sa budú vysielať do 166 krajín a očakávame, že ich uvidí viac ako 1,3 miliardy divákov,“ pokračoval Kohút.

Neodmysliteľnou súčasťou MS bude aj fanzóna. „Tú sme otvorili aj v Bratislave počas MS v Dánsku. Máme s tým skúsenosti, aj v Bratislave aj v Košiciach otvoríme fanzóny, ale myslíme aj na fanúšikov v ostatných častiach Slovenska. Chceme, aby aj tam mohli diváci nasať atmosféru. Máme odvážne plány a verím, že sa podarí splniť náš cieľ. MS budú mať prívlastok zelené, teda čo najekologickejšie. Máme vypracovaný projekt, verím, že nájdeme podporu na túto myšlienku,“ uviedol šéf marketingu SZĽH Vladimír Janček, ktorý informoval aj o predaji vstupeniek: „Ten sa začne v septembri, ako prvé prídu permanentky a denné balíky, od februára sa začne predaj vstupeniek na jednotlivé zápasy. Ceny zverejníme v auguste.“

Slovenský šampionát bude mať aj nového maskota. Na verejnosti totiž zarezonovala informácia, že tvárou MS 2019 bude vĺčik Gooly, ktorý bol maskot už v roku 2011. „Môžem povedať, že maskota Goolyho vymeníme. Vĺčika asi nahradí medveď,“ dodal Janček.

Základná fáza MS 2019 (10.-21. mája):

A-skupina (Košice): Kanada, USA, Fínsko, Nemecko, SLOVENSKO, Dánsko, Francúzsko, V. Británia.

B-skupina (Bratislava): Švédsko, Rusko, Česko, Švajčiarsko, Nórsko, Lotyšsko, Rakúsko, Taliansko

Vyraďovacia fáza (štyri najúspešnejšie tímy v tabuľkách oboch skupín – krížovým spôsobom):

23. mája: štvrťfinále (dva zápasy v Bratislave, 2 zápasy v Košiciach, v prípade postupu by Slovensko hralo v hlavnom meste)

25. mája: semifinále (2 zápasy v Bratislave)

26. mája: o 3. miesto, finále (Bratislava)

Pridaj komentár