Rusko opäť víta veľké podujatie, MS prvýkrát vo východnej Európe

Rusko bude po štyroch rokoch opäť hostiť športové podujatie najväčšieho formátu. Po zimných olympijských hrách v Soči sa v krajine od 14. júna do 15. júla uskutočnia 21. majstrovstvá sveta vo futbale, ktoré privíta tucet štadiónov v jedenástich ruských mestách.

V súvislosti so ZOH 2014 rezonuje v súčasnosti najmä dopingová kauza domácich športovcov, ani výberový proces organizátora MS 2018 sa nezaobišiel bez pochybností. Rusko zdolalo koncom roka 2010 v druhom kole hlasovania spoločné kandidatúry Španielska a Portugalska aj Belgicka a Holandska, Anglicko vypadlo už v prvom kole. Objavili sa však podozrenia z korupcie a bývalý prezident Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) Sepp Blatter neskôr povedal, že už pred hlasovaním bolo rozhodnuté o víťazstve Ruska. Kontroverzné bolo aj pridelenie MS 2022 Kataru a výsledkom sa stalo prísnejšie posudzovanie uchádzačov, čo pocítili už USA/Kanada/Mexiko a Maroko. Medzi nimi sa v stredu, deň pred otváracím stretnutím tohtoročného šampionátu, rozhodne na 68. Kongrese FIFA v Moskve o usporiadateľovi MS 2026, kde bude premiérovo štartovať až 48 reprezentácií.

V Rusku aj Katare sa bude ešte hrať podľa formátu, ktorý platí od roku 1998 – s 32 národnými tímami. Odohrá sa 64 zápasov, dojem z nich má prekryť predchádzajúce spochybnenia. „Pre našu krajinu je veľká radosť a česť, že môžeme privítať zástupcov obrovskej futbalovej rodiny. Bude to naozajstný sviatok plný športovej vášne a silných emócií. Dúfam, že si odnesiete dlhotrvajúce spomienky, nielen na vystúpenia najlepších mužstiev a výkony jednotlivých hráčov, ale aj na Rusko a jeho bohatú kultúru či unikátnu históriu. Na jeho pohostinných, úprimných a priateľských obyvateľov. Vitajte v Rusku,“ vyhlásil tamojší prezident Vladimir Putin.

Najväčšia krajina sveta zorganizuje šampionát od Kaliningradu v pobaltskej exkláve na západe po Jekaterinburg na východe, od Petrohradu na severe po olympijské Soči na juhu. Hrať sa bude aj v Moskve, Nižnom Novgorode, Kazani, Saransku, Samare, Volgograde a Rostove nad Donom. Domáci hráči obstarajú úvodný duel vo štvrtok od 17.00 h SELČ v moskovských Lužnikách v A-skupine proti Saudskej Arábii. Finále je na programe v nedeľu 15. júla v rovnakom čase a na rovnakom mieste. MS sa vrátia do Európy prvýkrát od roku 2006, keď sa konali v Nemecku, na „starom kontinente“ budú po jedenásty raz, premiérovo však vo východnej Európe. Všetky dejiská sú pre zvládnutie cestovania v európskej časti Ruska.

Ďalší problém, na ktorého elimináciu podnikli usporiadatelia kroky, je povestná scéna chuligánov. Na majstrovstvách Európy 2016 vo Francúzsku sa práve tvrdé jadro ruských priaznivcov zapojilo do násilností s Angličanmi. „Sme na Olympe a museli sme sa naň dostať. Išli sme po Angličanoch, ktorí boli králi, aby sme ich zosadili z trónu,“ uviedol jeden z „veteránov“ pre agentúru AP. Ruské úrady však pred šampionátom začali potláčať chuligánov. Skupiny, ktoré vyčíňali pred dvoma rokmi, hlásia stály dozor zo strany policajných zložiek. Vodcov každého z táborov si pozvali „na koberec“, pokiaľ nastanú počas turnaja problémy, hrozia im dlhé pobyty vo väzení, aj keď ich nebudú mať na svedomí osobne. Viacerí sa chystajú do zahraničia, aby mohli potom preukázať, že sa v čase turnaja nenachádzali v krajine. Na oficiálnom čiernom zozname je 451 mien, ale zákaz má v skutočnosti oveľa viac ľudí. Žiadateľov o ID fanúšika od vlády, bez ktorého sú vstupenky na zápasy bezcenné, môžu zamietnuť bezpečnostné služby. „Úrady majú širokú databázu ľudí, ktorým chcú zabrániť v účasti na MS. Väčšina popredných klubov má tzv. kurátorov, ktorí ich varovali pred násilnosťami. Predpokladám, že pokiaľ sa vyskytnú šarvátky, budú len malé a rýchlo potlačené. Nezopakuje sa to do takej miery ako v Marseille. Futbaloví fanúšikovia sú síce akčnejší než napríklad opoziční demonštranti, no polícia sa na nich tvrdo pripravuje už dva roky,“ povedal Oleg Semjonov, bývalý líder fanúšikov Spartaka Moskva, ktorý sa momentálne zaoberá právnym poradenstvom pre priaznivcov.

Otáznik visí aj nad formou ruskej reprezentácie na vlastnej pôde. Od októbrového triumfu nad Kórejskou republikou nezvíťazila v siedmich stretnutiach za sebou, remizovala s Iránom, Španielskom a v generálke s Tureckom, nestačila na Argentínu, Brazíliu, Francúzsko ani Rakúsko. V otváracom súboji čaká na zverencov Stanislava Čerčesova jeden z outsiderov, ďalší súperi v A-skupine sú Egypt a Uruguaj. Saudská Arábia sa kvalifikovala prvýkrát od roku 2006, keď rovnako ako na predchádzajúcich dvoch šampionátoch 1998 a 2002 skončila v skupinovej fáze.

Favoritov treba hľadať v iných skupinách, oficiálna stránka FIFA medzi nich zaradila Brazíliu, Francúzsko, Nemecko a Španielsko. Úlohe ašpiranta na šiesty titul sa nebráni ani tréner rekordných päťnásobných majstrov sveta Tite: „Brazília je favorit na MS vďaka futbalu, aký predvádza, a výsledkom, aké dosahuje. Áno, sme jeden z tímov, čo môžu získať trofej.“ Titul obhajuje Nemecko, ktoré zdolalo vo finále MS 2014 Argentínu 1:0 po predĺžení. „Budú na nás poľovať viac než kedykoľvek predtým. Ak sa chceme opäť stať šampiónmi, budeme potrebovať takmer nadľudské schopnosti,“ vyhlásil kouč Joachim Löw. Francúzsko dokráčalo na domácom EURO 2016 do finále, kde podľahlo Portugalsku, na svetovom fóre chce spraviť aj posledný krok. Tréner Didier Deschamps však pripomenul silu konkurencie: „Máme veľké ambície, ale keď sa pozrieme na ostatné mužstvá, sú pred nami dve európske (Nemecko, Španielsko) a jedno juhoamerické (Brazília).“ Španielsko zažilo najúspešnejšie obdobie v rokoch 2008 až 2012, keď dvakrát triumfovalo na ME a pridalo aj zlato na MS. Po miernom ústupe z pozícií je pod trénerským vedením Julena Lopeteguia naspäť medzi najlepšími tímami. „Pozíciu favorita si zaslúžite víťazstvami. Španielsky futbal prežil výnimočnú éru, po nej však nenašiel rovnakú konzistenciu a nenadviazal na úspechy. Prichádzame s najvyššími ambíciami, ale zároveň pokorne. Chceme si dokázať, že na to máme,“ dodal Lopetegui.

Zloženie skupín:

A-skupina: Rusko, Saudská Arábia, Egypt, Uruguaj
B-skupina: Portugalsko, Španielsko, Maroko, Irán
C-skupina: Francúzsko, Austrália, Peru, Dánsko
D-skupina: Argentína, Island, Chorvátsko, Nigéria
E-skupina: Brazília, Švajčiarsko, Kostarika, Srbsko
F-skupina: Nemecko, Mexiko, Švédsko, Kórejská republika
G-skupina: Belgicko, Panama, Tuninsko, Anglicko
H-skupina: Poľsko, Senegal, Kolumbia, Japonsko

Zdroj: teraz.sk

Pridaj komentár