Projekt futbalovej Superligy narazil na odpor

Nedávno ohlásený štart európskej futbalovej Superligy narazil na veľký odpor funkcionárov, hráčov, fanúšikov ale aj politikov

Pondelok 19. apríla oznámilo 12 elitných futbalových klubov vznik novej súťaže – Superliga. Medzi zakladajúce tímy patria veľkokluby AC Miláno, Arsenal FC, Atlético Madrid, Chelsea FC, FC Barcelona, FC Inter, Juventus FC, Liverpool FC, Manchester City, Manchester United, Real Madrid CF a Tottenham Hotspur.

V Superlige by podľa pôvodných plánov hrať 20 klubov, 15 zakladajúcich a 5 ďalších, ktoré postúpia na základe výsledkov z predošlej sezóny.

Všetky zápasy budú hrané v strede týždňa a kluby budú naďalej hrávať v národných ligách, zachová sa tradičný futbalový kalendár.

Turnaj by mal odštartovať v auguste vytvorením dvoch 10-členných skupín, v ktorých mužstvá proti sebe odohrajú dvojzápas. Tri prvé mužstvá postúpia automaticky do štvrťfinále, mužstvá zo 4. a 5. miesta by si mali zahrať v dodatočnom play-off vo forme dvojzápasu. Až do finále budú odohrané dvojzápasy. Finále sa bude konať v júni na neutrálnom štadióne.

Podľa prezidenta Realu Madrid a Superligy, Fiorentina Pereza je projekt Superligy šancou na zmenu futbalu a jeho záchranu. „Pomôžeme futbalu na každej úrovni zaujať zodpovedajúce miesto vo svete. Futbal je jediný šport, ktorý má vo svete viac ako 4 miliardy fanúšikov a našim záväzkom ako veľkých klubov je reagovať na želania fanúšikov.“

Odpor a negatívne reakcie zrejme Superlige zlomia väz

Zámer vytvorenia súťaže s TOP klubmi sveta ale narazil na výrazný odpor a postupne od neho ustupujú zakladajúce tímy. Do dnešného dňa avizovalo vystúpenie z projektu už 10 klubov a v hre zostávajú len Real Madrid a Juventus Turín.

Dokonca padajú aj manažérske hlavy, rezignáciu oznámil výkonný viceprezident Manchestru United, ospravedlnenia padajú zo všetkých strán, zo súťaže už vystúpili všetky anglické kluby a rázny negatívny postoj vyjadril aj premiér Veľkej Británie alebo francúzsky prezident.

Zdá sa tak, že celý projekt Superligy skončí skôr, ako vôbec začal a bude veľkým neúspechom pár ľudí bažiacich po ešte väčšom finančnom profite a definitívneho rozdelenia futbalu na „bohatý“ a „chudobný“. Futbal potrebuje zmenu, reformu a najmä zdravý rozum. Mocenské a zákulisné hry mu nepomôžu.

Reakcia UEFA o zmenách v Lige majstrov na seba nenechala dlho čakať a od roku 2024 bude mať súťaž až 36 účastníkov a každý z nich odohrá v skupine 10 zápasov. Už teraz je známe, že osem najlepších v novom formáte LM sa automaticky kvalifikuje do play-off fázy, mužstvá na 9. až 24. mieste budú systémom doma-vonku bojovať o postup do osemfinále.

Tak snáď pokus o futbalové „zemetrasenie“ prehrmí a zvíťazí najmä futbal, šport, ktorý milujeme.

#milujemešport #milujemefotbal

Pridaj komentár