Peter Sagan nedal súperom šancu, obhájil titul majstra sveta

Peter Sagan obhájil v katarskej Dauhe titul svetového šampióna v cestnej cyklistike. Slovenský reprezentant, ktorý vlani suverénnym spôsobom triumfoval na MS v americkom Richmonde, nedal súperom šancu v záverečnom špurte nedeľňajších pretekov s hromadným štartom. Na druhom mieste finišoval Brit Mark Cavendish, bronz si vyjazdil Belgičan Tom Boonen.

Sagan je prvý cyklista od roku 2007, ktorému sa úspešne podarilo obhájiť dúhový dres. Dvakrát za sebou sa to naposledy podarilo Talianovi Paolovi Bettinimu (2006/Salzburg, 2007/Stuttgart). Rodák zo Žiliny je súčasne prvý pretekár, ktorý v jednom roku získal titul majstra sveta aj Európy.


Sagan má za sebou veľmi úspešnú sezónu. Piatykrát za sebou vyhral zelený dres na Tour de France, ku ktorému pridal aj tri etapové triumfy, zvíťazil na klasikách Gent – Wevelgem, Okolo Flámska a GP Quebec, prvenstvá zbieral na Okolo Kalifornie, Švajčiarska a Eneco Tour a tešil sa aj z titulu európskeho šampióna. Zaslúžene tak vyhral svetový rebríček WorldTour a úspechy vyšperkoval obhajobou titulu na MS. „Nemôžem tomu uveriť, stále som v šoku. Som veľmi šťastný. Na trati fúkal protivietor a ja som bol posledný jazdec, ktorý sa dostal do vedúcej skupiny, keď sa začal balík trhať. Nakoniec sa rozhodlo v šprinte, kde som využil moju šancu. Útočil som trošku zozadu. Mal som aj šťastie, lebo som chcel ísť stredom, ale nepustil ma tadiaľ Nizzolo. Preto som musel ísť popri bariére, a napokon z toho bola najlepšia pozícia. Ak by som prešiel cez Nizzola, asi by sme obaja spadli. Som veľmi šťastný a ďakujem všetkým slovenským slovenským fanúšikom, ktorí sú tu. Vytvorili mi najlepšiu atmosféru, cítil som ich podporu. Skvelú prácu pre mňa odviedol Michael Kolář, takisto aj brat Juraj, ktorý vypadol z našej skupiny, keď išiel dozadu pre vodu,“ uviedol Sagan v prvom televíznom rozhovore.

Na 257,3 km dlhú trať sa vydalo 199 cyklistov zo 48 krajín, medzi nimi aj trojlístok Slovákov P. Sagan, jeho brat Juraj a Michael Kolář. Najväčšie zastúpenie v štartovom poli mali tradičné „galuskové“ veľmoci Španielsko, Veľká Británia, Belgicko, Taliansko či Nórsko, ktoré do pretekov mohli nominovať až deviatich pretekárov. Prvýkrát po piatich rokoch bola trať majstrovstiev sveta absolútne rovinatá, podľa papierových predpokladov si to mali o najcennejšie kovy rozdať elitní šprintéri vrátane P. Sagana.

Zdroj: tasr.sk

Pridaj komentár