Odišla legenda. Futbalový Boh Maradona zomrel vo veku 60 rokov

Legenda futbalu, „Božia“ ruka, ikona, bohém a futbalový virtuóz Diego Maradona zomrel vo veku 60 rokov. Príčinou smrti bolo podľa argentínskych médií zlyhanie srdca.

Maradona patril k najlepším futbalistom všetkých čias. Svoje kvality dokazoval najmä v drese národného tímu Argentíny, ktorú v roku 1986 doviedol v Mexiku ako kapitán až na futbalový Olymp. V roku 1990 sa stal vicemajstrom sveta.

Po jeho smrti nastal najmä v Argentíne obrovský žiaľ a smútok. Tamojší prezident Alberto Fernandez vyhlásil trojdňový štátny smútok počas ktorého bude telo zosnulého Maradonu vystavené v prezidentskom paláci v Buenos Aires. Uctia si tak pamiatku národného hrdinu.

Božský Diego s trofejou pre majstra sveta. Zdroj: These football times

Maradona iba nedávno podstúpil chirurgický zákrok na odstránenie krvnej zrazeniny v mozgu. Pred zákrokom ho hospitalizovali s príznakmi depresie, anémiou a dehydratáciou. Kliniku Olivos opustil 12. novembra.

Jeden z najlepších futbalistov histórie obliekal dresy Argentinos Juniors, Bocy Juniors, FC Barcelona, SSC Neapol, FC Sevilla a na sklonku kariéry Newell’s Old Boys a opäť Bocy Juniors. S Neapolom dosiahol dva ligové tituly (1987, 1990), vyhral Taliansky pohár (1987), taliansky Superpohár (1990) a v roku 1989 aj Pohár UEFA. Maradona bol niekoľko desaťročí najlepším strelcom Neapola so 115 presnými zásahmi v 259 zápasoch. V roku 2017 ho prekonal Marek Hamšík. Za Argentínu odohral 91 zápasov a strelil v nich 34 gólov.

V roku 1992 odišiel z Neapola do španielskej Sevilly. Predstavil sa aj na MS v USA v roku 1994, ale odohral len dva zápasy, neprešiel totiž testom na efedrín. Zo Sevilly odišiel do Newell’s Old Boys, z ktorého sa po dvoch rokoch vrátil do Bocy Juniors, za ktorú hrával do roku 1997.

Po skončení kariéry pôsobil ako tréner, v rokoch 2008 až 2010 viedol aj národný tím Argentíny. Pred svojou smrťou bol kormidelníkom argentínskeho klubu Gimnasia y Esgrima La Plata.

Tak teda. Adios Diego.

#milujemešport Šport.sk

Pridaj komentár