Nurmagomedov uškrtil McGregora

McGregor, ktorý nastúpil do MMA zápasu po dvojročnej odmlke, utrpel pri 21 víťazstvách len štvrtú prehru v kariére.

Las Vegas 7. novembra (TASR) – Ruský MMA zápasník Chabib Nurmagomedov obhájil v noci na nedeľu titul šampióna ľahkej váhy organizácie UFC. V hlavnom zápase podujatia UFC 229 v Las Vegas zdolal Íra Conora McGregora po dominantnom výkone technikou neck crank vo 4. kole. Zápas mal škandalóznu dohru, keď Nurmagomedov krátko po víťazstve zaútočil v hľadisku na McGregorovho tréningového partnera Dillona Danisa, následkom čoho sa strhla šarvátka aj priamo v oktagone, kde McGregora napadli členovia Nurmagomedovho tímu. Obaja zápasníci opustili scénu ešte pred oficiálnym vyhlásením výsledku. Prezident UFC Dana White povedal, že Nurmagomedov môže po škandále prísť o svoj titul.

Tridsaťročný Dagestanec podľa očakávania preniesol zápas hneď od úvodu na zem, írsky vyzývateľ mu však v prvej trojminútovke nedovolil žiadny signifikantný úder či techniku. Ten prišiel na začiatku druhého kola, keď Nurmagomedov trafil pravú zadnú na bradu, ktorou McGregora posadil na zadok a dostal pod veľký tlak. McGregorovi postupne dochádzali sily, jeho povestná ľavačka nenachádzala svoj cieľ a navyše si v defenzíve neraz vypomáhal za hranicou pravidiel, čo mu však rozhodca Herb Dean toleroval. Rozuzlenie prinieslo štvrté kolo, v ktorom McGregor ponúkol ruskému súperovi chrbát a po následnom škrtení Ír odklepal.

Nurmagomedov ihneď po skončení zápasu začal kričať smerom do hľadiska, následne preskočil klietku a fyzicky zaútočil na Danisa. Komentátor UFC Joe Rogan na margo incidentu uviedol, že McGregorov kamarát v tom nebol nevinne. „Dillon Chabiba urážal, čosi mu hovoril a provokoval ho. Potom Chabib skočil k nemu a napadol ho. Nemohol som uveriť vlastným očiam,“ uviedol Rogan.

Nurmagomedov sa napriek pozápasovému incidentu dožadoval svojho opasku, ktorý mu však prezident UFC Dana White odmietol odovzdať s vysvetlením, že v emóciami vypätej atmosfére s tisíckami fanúšikov McGregora by to mohlo byť nebezpečné. Ruského šampióna, ktorý za svoje vyčíňanie môže počítať s vysokou pokutou a prípadnými ďalšími sankciami, pri odchode z T-Mobile Areny obliali írski priaznivci pivom. K nešportovej dohre sa prostredníctvom svojho účtu na Twitteri vyjadril aj bývalý boxerský šampión Mike Tyson: „Sledoval som zápas a bolo to niečo nepredstaviteľné. Nikdy by som si nepomyslel, že to bude ešte bláznivejšie ako výtržnosti pri mojich zápasoch.“

McGregor sa bránil proti dvojici z Nurmagomedovho tímu sám, kým mu nepomohli bezpečnostní pracovníci. Jeden z agresorov mal byť Zubaira Tuchugov. Čečenský zápasník v mušej váhe sa mal za tri týždne predstaviť v súboji s Arťomom Lobovom z McGregorovho tímu. White však povedal, že ak bol naozaj v nedeľu v oktagone on, v UFC už nikdy bojovať nebude.

Konflikt si nevyžiadal žiadne seriózne zranenia, no môže mať vážnu dohru. Celý prípad budú vyšetrovať a Nurmagomedov môže dokonca prísť o svoj titul, upozornil White. „Ak ho suspendujú a bude to na dosť dlho, môže prísť o opasok.“ Ďalej dodal, že troch mužov z Rusovho tímu zadržala polícia, no keďže McGregor nevzniesol obvinenia, neskôr ich prepustili.

„Robím to už 18 rokov a počas najväčšej noci v histórii nemôžem byť viac sklamaný. Ani neviem, čo mám povedať, som znechutený,“ povedal White.

Na snímke porazený Conor McGregor.

Nurmagomedov sa na moment objavil na pozápasovej tlačovke a ospravedlnil sa, no zároveň odsúdil McGregorove predzápasové provokácie. „Neukázal som svoju najlepšiu stránku, no nemôže hovoriť o náboženstve a národe.“ Dodal, že mu k víťazstvu zagratuloval aj ruský prezident Vladimir Putin. „Povedal mi, že je na mňa veľmi hrdý,“ citovala ho agentúra AP.

Pre Nurmagomedova išlo o prvú obhajobu titulu vo váhe do 70,3 kg, v apríli vystriedal na tróne práve McGregora po víťazstve nad Američanom Alom Iaquintom. V profikariére zostáva nezdolaný, svoju bilanciu vylepšil na 27 víťazstiev. McGregor, ktorý nastúpil do MMA zápasu po dvojročnej odmlke, utrpel pri 21 víťazstvách len štvrtú prehru v kariére.

V hlavnom predzápase podujatia zvíťazil Američan Tony Ferguson po tom, čo si jeho krajan Anthony Pettis v divokom zápase zlomil ruku a nemohol pokračovať do tretieho kola. Ferguson sa vrátil do kolotoča UFC iba pol roka od operácie kolena, spolu s Pettisom však predviedli skvelý výkon, vďaka ktorému si vyslúžili finančnú prémiu 50.000 dolárov za zápas večera.

Pridaj komentár