Kozák ráta proti Litve s Ďuricom i Kuckom

Tréner slovenskej futbalovej reprezentácie Ján Kozák predpokladá, že v piatkovom domácom stretnutí kvalifikácie MS 2018 s Litvou (20.45 h) bude môcť nasadiť Jána Ďuricu i Juraja Kucku. Stredný obranca a štítový stredopoliar absolvovali prvý tréning novembrového zrazu len v stredu.

„Zdravotný stav hráčov sa zlepšil, myslím si, že obaja budú k dispozícii. Pokiaľ budú fit a nestane sa nič neočakávané, som o základnej zostave stopercentne rozhodnutý,“ povedal Kozák na štvrtkovej tlačovej konferencii. Predzápasový tréning domácich sa presunul z Trnavy do Senca v záujme šetrenia trávnika na Štadióne Antona Malatinského. „Vzhľadom na počasie sme chceli šetriť ihrisko, aby nebolo zlé hneď od úvodnej minúty. Bolo by horšie, ak by sme tam okrem súpera trénovali aj my,“ vysvetlil kouč.

Posledné tohtoročné kvalifikačné vystúpenie Slovenska bude podstatné pre jarnú časť F-skupiny. „Naša skupina je dosť vyrovnaná, očakávam, že Anglicko svojou silou odskočí a ostatné mužstvá si to rozdajú o druhú priečku zaručujúcu baráž. Dve prehry na začiatku ma trocha sklamali, v týchto zápasoch sa dalo dosiahnuť viac. Zatiaľ však máme všetko vo vlastných rukách. Bolo by dobré zvíťaziť, ale aj protivník prišiel s určitými cieľmi. S podporou fanúšikov dokážeme tento duel zvládnuť, čo by sa hodilo pred jarou,“ pokračoval Kozák.
Litovčania z troch doterajších súbojov vyťažili päť bodov: „Išli výkonnostne hore, ale dominantní boli len do takej miery, akú im dovolil oponent. Očakávam veľmi zaujímavé stretnutie, nie je to mužstvo, ktoré príde iba brániť. Nezmenia svoj zaužívaný štýl, ktorý zdobí ochota pracovať pre kolektív. Po strate lopty sa neuveriteľne rýchlo vrátia na pozíciu.“ Podľa Kozáka záleží herný prejav jeho zverencov na prístupe súpera, v domácom prostredí sa budú snažiť najmä o úspešný výsledok: „Uvidíme, aká bude situácia na ihrisku, rešpektujem silu Litvy.“

Na ťažké meranie síl sa pripravuje aj pravý obranca Peter Pekarík, ktorý si najcennejší dres oblečie po pauze zavinenej zranením. „Litva je pre mňa najpríjemnejšie prekvapenie našej skupiny, nazbierala päť bodov, ale mohla i deväť. Ich najväčšia zbraň spočíva v kolektívnosti a súdržnosti. Majú precízny defenzívny blok, z ktorého vo veľkom počte vyrážajú do protiútokov. Disponujú však tiež individualitami, ak im dáte priestor, sú silní na lopte. Potrebujeme trpezlivosť, bránku možno budeme obliehať 90 minút a gól môže padnúť až v nadstavenom čase,“ uviedol Pekarík.

Kozák po piatkovej konfrontácii uvoľní najvyťaženejších futbalistov a hráčov, ktorí o to požiadali. Naopak, na medzištátny prípravný zápas v Rakúsku (hrá sa v utorok 15. novembra), ktorým A-tím SR ukončí rok 2016, povolal z reprezentácie do 21 rokov krídelníka Alberta Rusnáka.
Litovská futbalová reprezentácia chce v Trnave výsledkovo nadviazať na predošlé tri vystúpenia v F-skupine kvalifikácie MS 2018, v ktorých nenašla premožiteľa. Bodový zisk z piatkového súboja so Slovenskom by pobaltskému tímu zaručil „prezimovanie“ na horných poschodiach tabuľky a tým pádom slušnú východiskovú pozíciu do boja o postup na finálový turnaj v Rusku.
Tím Edgarasa Jankauskasa pristupuje k zápasu so Slovenskom s plnou vážnosťou. Svedčí o tom aj skutočnosť, že do Trnavy pricestoval so značným predstihom už v pondelok, aby sa mohol nerušene pripravovať. Podľa Jankauskasa v jeho vlasti nie sú vhodné podmienky na trénovanie, preto zvolil skorší príchod do dejiska stretnutia.„Čaká nás veľmi silný, takticky aj technicky zdatný súper. Slováci na európskom šampionáte dokázali, že majú kvalitu. Postúpili zo skupiny a celkovo to bol pre nich úspešný turnaj. Ich hráči pôsobia v popredných zahraničných ligách. Majú veľmi skúsený stred obrany a v záložnej formácii hráčov ako Hamšík a Kucka. Myslím, že nás čaká zatiaľ najťažší súper v našej skupine. Pre nás je výzva, že budeme čeliť mužstvu takéhoto kalibru. Bude to zaujímavý zápas. My sme sem prišli hrať futbal, rozhodne nebudeme vyčkávať. Chceme sa presadiť štýlom hry, ktorý je pre nás charakteristický. Súper je silný, ale nebojíme sa ho. Sme motivovaní, hráči sú v dobrej nálade, netrápia nás žiadne zdravotné problémy,“ povedal na predzápasovej tlačovej konferencii Jankauskas, bývalý reprezentačný útočník, ktorý počas svojej kariéry pôsobil vo viacerých popredných európskych kluboch (napr. CSKA Moskva, FC Bruggy, Real Sociedad, Benfica Lisabon, FC Porto, OGC Nice).
Jankauskas trénuje litovský národný tím od januára, keď vo funkcii nahradil Igorisa Pankratjevsa. „Žlto-zeleno-červení“ vstúpili do kvalifikácie MS 2018 dvoma remízami – 2:2 so Slovinskom (doma), 1:1 so Škótskom (vonku) a v októbri potvrdili rolu favorita domácim triumfom 2:0 nad Maltou. V tabuľke F-skupiny im so ziskom 5 bodov patrí druhá priečka za vedúcim Anglickom (7 bodov).Oporami 98. tímu rebríčka FIFA sú 35-ročný obranca Deividas Česnauskis, stredopoliar Arvydas Novikovas a kapitán Fiodor Černych, ktorý v najcennejšom drese nastrieľal v 29 medzištátnych súbojoch osem gólov, z toho tri v tomto kvalifikačnom cykle.„Je pekné, že sa mi zatiaľ podarilo streliť v každom zápase gól. Nezáleží však na tom, kto rozvlní sieť. Podstatné je, aby sme uspeli ako tím. Máme videoanalýzy zápasov slovenského tímu a vieme o jeho silných i slabých stránkach. Pokúsime sa presadiť našimi zbraňami,“ odpovedal Černych na otázku TASR, či si trúfa opäť skórovať.
Zdroj: tasr.sk

Pridaj komentár