Kličkova éra sa skončila: Joshua ho poslal do dôchodku

Britský boxer Anthony Joshua zdolal Ukrajinca Vladimira Klička a je novým majstrom sveta v ťažkej váhe organizácií WBA, IBF a IBO.

V sobotňajšom súboji na národnom futbalovom štadióne vo Wembley vyhral nad skúseným veteránom technickým knokautom v 11. kole a vylepšil si bilanciu v profiringu na 19-0. Pre Klička to bola piata prehra v kariére, na konte má aj 64 triumfov.

Joshua potvrdil predzápasové prognózy i pozíciu favorita, do ktorej ho stavali odborníci i stávkové kancelárie. Na triumf sa však musel poriadne nadrieť, Kličko, ktorý pred prehrou s Tysonom Fury v novembri 2015 kraľoval ťažkej váhe takmer 11 rokov, mu robil počas celého duelu problémy. Domáceho miláčika hnalo vo Wembley vpred 90.000 fanúšikov a bol to on, ktorý v 5. kole ako prvý poslal svojho súpera k zemi.

Skúsený matador však tlak ustál a kontroval o kolo neskôr, keď o 14 rokov mladšiemu Britovi pripravil prvé počítanie v kariére. O všetkom rozhodlo 11. kolo a tvrdý pravý zdvihák Joshuu, po ktorom musel byť Kličko počítaný. Ringový rozhodca ho ešte do súboja pustil, ale Joshua využil prevahu, súpera zasypal ďalšími tvrdými údermi a súboj rozhodol vo svoj prospech pred časovým limitom.

„19-0 znie skvele, užívam si to. Nie som perfektný, ale snažím sa o to. Chcem sa poďakovať trénerovi i fanúšikom, veľmi mi pomohli. Veľký rešpekt aj Vladimirovi Kličkovi, je to veľký šampión,“ povedal Joshua priamo v ringu. Okrem titulov ho mohla tešiť aj prémia 10 miliónov libier (12,5 mil. eur), rovnakú sumu zinkasoval aj Kličko.

Po súboji dvoch bývalých olympijských šampiónov (Kličko/Atlanta 1996, Joshua/Londýn 2012) víťaz vyzval svojho krajana Furyho, aby bol jeho ďalším súperom. „Tyson Fury, kde si? Toto si chcel vidieť? Viem, že sa chceš vrátiť, tak do toho. Chcem dať zase šancu 90.000 ľuďom aby sem prišli a videli dobrý box,“ dodal Joshua, ktorý obhájil titul IBF a získal opasky WBA i menej významnej IBO.

Okamžite po súboji sa objavili hlasy, že pre 41-ročného Klička to bol posledný duel a po druhej prehre za sebou ukončí kariéru. Mladší zo súrodeneckej dvojice pästiarov v rozhovore pre Sky Sports uviedol, že má opciu na prípadnú odvetu. „Najskôr však potrebujem nejaký čas. Chcem prísť na to, čo sa dnes stalo. Každopádne, lepší vyhral. Veril som si, ale nevyšlo to. Gratulácia súperovi,“ dodal Kličko.

Zdroj: teraz.sk

Pridaj komentár