Je známe zloženie hokejového turnaja ZOH 2018 : S kým hrajú Slováci?

Zdroj: tasr.sk

Minsk/Riga/Oslo 5. septembra (TASR) – Veľká eufória zavládla po záverečnom kole hokejovej kvalifikácie ZOH 2018 v Slovinsku, Nemecku a Nórsku. Tieto tri krajiny si cez víkend zabezpečili miestenku do Pjongčangu a skompletizovali tak zoznam účastníkov olympijského turnaja.

Slovinci si účasť na ZOH 2018 vybojovali na kvalifikačnom turnaji v Minsku, kde v rozhodujúcom súboji o postup zdolali domáce Bielorusko 3:2 po samostatných nájazdoch. Hrdinom duelu bol Rok Tičar, bývalý hráč Slovana Bratislava strelil oba góly „rysov“ v riadnom hracom čase a v rozstrele premenil rozhodujúci nájazd. Slovinci tak po Soči nebudú chýbať ani v Pjongčangu, pričom v základnej skupine sa stretnú s navlas rovnakými súpermi ako na ZOH 2014, teda s Ruskom, USA a Slovenskom.

„Dosiahli sme pre slovinský hokej veľkú vec. Pred niekoľkými rokmi by sme považovali za nemysliteľné, že sa môžeme dvakrát za sebou predstaviť na zimných olympijských hrách. Opäť sme ukázali, že máme kvalitu. Gratulujem chlapcom, ktorí splnili všetko, na čom sme sa dohodli,“ povedal pre portál siol.net tréner Slovincov Nik Zupančič.

Ten veril v úspech, aj keď Bielorusi pred vypredanou arénou vyrovnali z 0:2 na 2:2. „Aj keď súper vyrovnal, neprestal som veriť v naše víťazstvo. Zápas pokračoval, nebol čas na paniku. Mali sme sľubné príležitosti na to, aby sme strelili tretí gól, za stavu 2:1 sme nepremenili trestné strieľanie. Ale verili sme až do konca, aj v predĺžení počas hry 3 na 3, na ktorú nie sú moji hráči zvyknutí. V nájazdoch odviedli naši strelci dobrú prácu,“ dodal Zupančič, ktorý bol v Soči asistentom vtedajšieho hlavného reprezentačného trénera Matjaža Kopitara.

Tím okolo hviezdy Los Angeles Anžeho Kopitara sa nechce stratiť ani v Kórejskej republike. V Soči 2014 pri svojom premiérovom štarte pod piatimi kruhmi obsadil skvelé siedme miesto, keď pokoril v skupine Slovákov (3:1) a vo vyraďovačke aj Rakúšanov (4:0). „Je úžasné, koľko úsilia a srdca dali chalani do hry, ako si aj v ťažkých chvíľach zachovali chladnú hlavu. Som hrdý, že môžem byť súčasťou tohto tímu. Verím, že sme ešte nepovedali posledné slovo,“ tešil sa hrdina zápasu Tičar.

Z postupu sa tešili aj nemeckí hokejisti, ktorí po absencii v Soči nechceli na ďalšom olympijskom turnaji chýbať. Misiu splnili, keď vyhrali kvalifikačný turnaj v Rige v konkurencii Lotyšska, Rakúska a Japonska. Takisto rozhodli v priamom dueli s domácim tímom, keď Lotyšov zdolali 3:2 vďaka gólu útočníka Pittsburghu Penguins Toma Kühnhackla z 55. minúty. „Bol to úžasný tímový výkon. Som na naše mužstvo hrdý. Olympiáda 2018, prichádzame!“ – napísal po zápase na Twitteri obranca Christian Ehrhoff. Postupom na ZOH 2018 si automatické predĺženie kontraktu zabezpečil tréner nemeckej reprezentácie Marco Sturm. Jeho tím čaká v Pjongčangu severská C-skupina, kde narazí na Švédsko, Fínsko a Nórsko, ktoré si štart na ZOH zaistilo triumfom na domácom kvalifikačnom turnaji v Osle.

Aj Nóri si miestenku vybojovali po veľkej dráme. V záverečnom dueli F-skupiny s Francúzskom potrebovali akýmkoľvek spôsobom vyhrať. Spasiteľom sa stal Mattias Nörstebö, ktorý za stavu 1:1 dve minúty a 29 sekúnd pred vypršaním riadneho času po veľkom obliehaní francúzskej bránky prekonal skúseného Cristobala Hueta a poslal svoj tím do Pjongčangu. „Je to určite jedno z mojich najcennejších víťazstiev v kariére. Prežívam neuveriteľné pocity. V Osle som vyrastal a toto bol pravdepodobne môj posledný zápas na tomto štadióne, takže to bolo pre mňa aj trochu emotívne,“ vyznal sa útočník New Yorku Rangers Mats Zuccarello-Aasen, ktorý strelil prvý gól svojho tímu. V druhej polovici septembra sa – rovnako ako Kopitar či Ehrhoff – predstaví v Tíme Európy na Svetovom pohári v Toronte.

Zloženie skupín na ZOH 2018:
A-skupina: Kanada, Česko, Švajčiarsko, Kórejská republika
B-skupina: Rusko, USA, SLOVENSKO, Slovinsko
C-skupina: Švédsko, Fínsko, Nórsko, Nemecko

Pridaj komentár