Finalisti Wimbledonu: Premiérový finalista Čilič a rekordér Federer

Roger Federer a chorvátsky tenista Marin Čilič sa stretnú vo finále dvojhry mužov na treťom grandslamovom turnaji sezóny vo Wimbledone. Federera delí jediné víťazstvo od ôsmeho wimbledonského a devätnásteho grandslamového titulu. Postúpil do jedenásteho finále v All England Clube a celkovo 29. na turnajoch veľkej štvorky. Vo všetkých týchto ohľadoch je rekordér.

Čilič sa stal prvým finalistom, v semifinále zdolal ako siedmy nasadený hráč Američana Sama Querreyho 6:7 (6), 6:4, 7:6 (3) a 7:5. Pre Chorváta to bude premiérové finále vo Wimbledone. Pred ním sa podaril takýto kúsok z jeho krajanov len Goranovi Ivaniševičovi, ktorý v roku 2001 celý turnaj vyhral.

„Je to niečo neuveriteľné, špeciálne kvôli tomu, ako sa turnaj vyvíjal od prvého kola. Hral som veľmi dobrý tenis. Bola to ťažko vybojovaná bitka, Sam hral na vysokej úrovni, hlavne v prvom sete, kde dobre podával. Mal som svoju šancu, keď som viedol 4:1 v tajbrejku, ale nevyužil som to. Potom som však cítil, že som lepšie returnoval a pri jeho podaniach som ho nechal hrať viac. Celkovo si myslím, že sa hralo vo vysokom tempe. Súper hral veľmi dobre, čo ma prinútilo do konca stretnutia hrať svoj najlepší tenis,“ povedal Čilič v televíznom rozhovore po svojom víťazstve.

Od úvodu sa hralo vo vysokom nasadení, hra mala rýchly spád a obaja tenisti si držali svoje podanie. O osude prvého setu musel rozhodnúť tajbrejk. V ňom začal lepšie Čilič, ale Querrey urobil v rozhodujúcej fáze menší počet nevynútených chýb. Američan napokon využil druhý setbal a prvý set získal vo svojom prospech 7:6 (6).

Aj druhé dejstvo prinieslo vyrovnaný priebeh, dôležitým momentom však bola siedma hra, v ktorej sa Chorvátovi podarilo prvýkrát v zápase získať podanie súpera. Dvadsiatyštvrtý hráč turnaja v tejto fáze upustil zo svojej koncentrácie, zbytočne chyboval a druhý set prehral 4:6.

V nasledujúcom priebehu sa Querrey trápil hlavne so svojím podaním, ale ideálny výkon nepodával ani Čilič. Druhýkrát v zápase sa napokon o víťazovi setu muselo rozhodnúť v skrátenej hre. V nej Chorvát eliminoval silné zbrane súpera a po výsledku 7:6 (3) sa ujal vedenia v semifinále.

Querreymu vyšiel vstup do štvrtého setu, v tretej hre sa mu podarilo prelomiť Čiličove podanie. Siedmy nasadený Chorvát však ničil súpera priamymi bodmi z podania a víťaznými údermi. Čiličovi sa podarilo za stavu 2:4 získať tri gemy za sebou a dostal sa do psychologickej výhody. Tú napokon zužitkoval, keď vyhral štvrtý set 7:5 a premiérovo si vo Wimbledone zahrá finále.

Federer aj Berdych vzali v prvom sete súperovi po jednom podaní, v tajbrejku bol úspešný Švajčiar. Podobný scenár sa zopakoval aj v druhom dejstve, ale hráči dokráčali do skrátenej hry bez straty podania. Opäť bol úspešný Federer. Sedemnásobný miestny víťaz nepripustil v treťom dejstve zdramatizovanie, Berdychovi zobral podanie v siedmej hre a zápas dopodával do víťazného konca. Federer má vo veku 35 rokov šancu vyrovnať druhé miesto Roda Lavera v historickom rebríčku v počte titulov major (do Australian Open 1968 sa sčítavali amatérske grandslamy s profesionálnymi ekvivalentmi, od Roland Garros 1968 sa rátajú iba grandslamové tituly).

„Je pre mňa veľká česť, byť v ďalšom finále. Som rád, že môžem opäť hrať na centrálnom dvorci. Takmer neverím, že je to pravda. Teší ma, že mám deň na odpočinok a na zhodnotenie toho, čo som zatiaľ dosiahol na turnaji,“povedal Federer.