DAVIS CUP : Slovensko opäť vo svetovej skupine.

Zdroj: TASR

Slovenskí tenisti sa po 13-ročnej prestávke predstavia vo svetovej skupine Davisovho pohára. V dueli o účasť medzi elitou totiž vedú nad Bieloruskom už 3:1. O rozhodujúci tretí bod sa na antuke v bratislavskom NTC postaral Martin Kližan, ktorý v súboji tímových jednotiek zdolal Jegora Gerasimova 6:4, 6:3.

Slováci budú 1.-2. februára bojovať v kvalifikácii o postup na finálový turnaj zreformovanej súťaže proti Kanade alebo Kazachstanu. S Kanadou by hrali doma, s Kazachmi vonku. O ich súperovi rozhodne v utorok žreb v londýnskej centrále ITF. Finálový turnaj Davisovho pohára sa uskutoční 18.-24. novembra 2019 v Madride za účasti 18 tímov. Istú účasť má kvarteto tohtoročných semifinalistov Francúzsko, Chorvátsko, Španielsko, USA a dvaja držitelia voľných kariet Argentína s Veľkou Britániou, Doplní ich tucet úspešných tímov z kvalifikácie.

Slovensko sa prebojovalo do svetovej skupiny najmä vďaka Kližanovi, ktorý bol v zápase s Bieloruskom rozdielový hráč. Proti Gerasimovovi nastúpil iba 30 minút po úspešnej štvorhre, no náročný trojsetový zápas na ňom nezanechal žiadne stopy. Od začiatku sa pustil do Gerasimova, naháňal ho po kurte a tlačil do defenzívy. V treťom geme po víťaznom bekhende prelomil podanie Bielorusa a v ďalšom priebehu setu mu stačilo držať si servis. Kližan bol vo veľkej hernej pohode, hral odvážne a sebavedomo. Na začiatku druhého setu rýchlo odskočil súperovi na 2:0 a šancu spečatiť triumf Slovenska už z rúk nepustil. Za stavu 5:3 premenil štvrtý mečbal a na dvorci vytryskol gejzír slovenskej radosti.

Slovenskí tenisti sa po 13-ročnej prestávke predstavia vo svetovej skupine Davisovho pohára. FOTO: Michal Smrčok

„Sú to nádherné pocity, tento tím si to zaslúžil. Chalani si to zaslúžili pre to všetko, čo tento rok urobili. tento tím má potenciál niečo ukázať aj vo svetovej skupine. Máme troch hráčov vo svetovej stovke. Nemáme jednoduchý los, s Kanadou by sme hrali doma a s Kazachstanom vonku a hráčom to želám, lebo tu môže byť opäť fantastická atmosféra. Ukázalo sa, že Martin Kližan bol aj vo štvorhre rozdielový hráč. je to veľký profesionál a za posledné obdobie sa obrovsky zmenil. Do zápasov ide s tou svojou drzosťou, ale už má aj pokoru voči niektorým súperom. vedel sa namotivovať a pomohlo, že vyhral štvorhru a bol nabudený,“ povedal pre RTVS v prvej reakcii kapitán tímu Dominik Hrbatý.

štvor hra nebola ľahká

Polášek s Kližanom boli v úvode prvého setu lepší. Za stavu 2:2 sa po dvoch víťazných returnoch a dvojchybe Vasilevského dostali k brejkbalu, no Bielorusi ho odvrátili a v ďalších minútach mali navrch. Mirnyj začal excelovať na sieti a potvrdzoval, prečo bol v roku 2003 svetovou deblovou jednotkou, Za stavu 6:5 síce Bielorusi nevyužili setbal, no v tajbrejku slávili úspech. O osude skrátenej hry rozhodol volej Mirného za stavu 5:4, po ktorom šesťnásobný grandslamový šampión „zrámoval“ stoličku vedľa kapitána slovenského tímu Dominika Hrbatého.

Bieloruský tandem sa po úspešnom tajbrejku dostal na koňa a na začiatku druhého setu sa po rýchlom brejku ujal vedenia 2:0. Polášek s Kližanom však nezložili zbrane, otočili na 3:2 a v koncovke setu slávili úspech. Za stavu 5:4 po dvoch výborných returnoch Kližana a dvoch winneroch Poláška prelomili Mirného podanie. V rozhodujúcom dejstve za stavu 1:1 čelili Slováci brejkbalu, Polášek ho však odvrátil kvalitným druhým podaním.  Veteránovi Mirnému postupne odchádzali, čo Slováci využili, za stavu 4:3 mu zobrali servis a zápas už dotiahli do úspešného konca.

Víťaz bratislavského stretnutia sa prebojuje do svetovej skupiny a vo februári nastúpi v kvalifikácii o postup na finálový turnaj zreformovanej súťaže proti Kanade alebo Kazachstanu. V daviscupovej histórii pôjde o druhý vzájomný zápas oboch krajín. V septembri 2010 v dueli 2. kola play off o záchranu v druhej lige v Minsku zvíťazili Slováci pod vedením kapitána Miloslava Mečířa 4:1. O dva body sa v singloch postaral Lacko, ďalšie pridali deblisti Michal Mertiňák s Poláškom a Kližan.

„Je to výborné. Som rád, že sme to zvládli, lebo prehrať na tri sety by bol asi ten najhorší variant. Bola tu jedna z najlepších atmosfér, ktoré som zažil v Davis Cupe. Cítil som sa od začiatku veľmi dobre. Potom síce na mňa doľahla nervozita, ale podarilo sa mi jej striasť. My sme výborne returnovali a vytvorili sme takto na nich tlak počas celého zápasu,“ zhodnotil duel Polášek pre RTVS priamo na kurte.