Basketbal: Slovenky prehrali s Maďarskom

Slovenské basketbalistky zakončili kvalifikáciu o postup na ME 2017 domácou prehrou s Maďarskom 49:68. V tabuľke E-skupiny obsadili konečné druhé miesto a o tom, či postúpia na budúcoročný kontinentálny šampionát do Česka, sa rozhodne po odohratí všetkých duelov stredajšieho programu.

Na ME 2017 si vybojuje účasť deväť víťazov kvalifikačných skupín, plus šesť najlepších družstiev z druhých miest. Finálnu šestnástku doplní ako organizátor domáca reprezentácia.

Tréner SR Kováčik poslal na ihrisko rovnakú základnú zostavu ako v sobotu, najlepšia strelkyňa zo zápasu s Islandom Růžičková začala na lavičke. Maďarky, ktoré viedol slovenský tréner Svitek, nastúpili aj s bývalou hráčkou Good Angels Košice Krivačevičovou, naturalizovaná Američanka Vanderslootová bola pripravená na striedanie.

Od úvodného rozskoku bolo jasné, že na Slovenky čaká náročný súper. Maďarky hrali zodpovedne a efektívne v útoku, k dobrej streľbe pridali aj agresívnu obranu. Tá robila domácim veľké problémy. Strelecky sa nevedela chytiť žiadna hráčka a kouč Kováčik tak v priebehu prvej štvrtiny prestriedal takmer celú lavičku.

V 15. minúte sa hostky po prvý raz dostali do dvojciferného vedenia (11:21). Slovenky sa naďalej strelecky trápili a navyše prepadávali v obrane. Polčas prehrali 19:34 a len výrazne zlepšený výkon z ich strany mohol priniesť obrat v skóre po zmene strán.

To sa však nestalo. Maďarky nepoľavili v nasadenom tempe a sústredenou hrou držali súperky na dištanc. Domáce bojovali, snažili sa, ale na lepšie hrajúce rivala v stredu nemali. Podarilo sa im síce znížiť na rozdiel 12 bodov, ale bližšie ich súperky nepustili. Slovenky napokon prehrali 49:68 a v súvislosti s prípadným postupom museli čakať na výsledky zostávajúcich stredajších duelov.