Barcelona v predstihu ziskala už 25. titul

Zverenci trénera Ernesta Valverdeho majú po 34 odohratých zápasoch nedostihnuteľný náskok 11 bodov na druhé Atletico Madrid, ktorému už zostáv odohrať iba tri zápasy.

Madrid 30. apríla (TASR) – Futbalisti FC Barcelona získali v predstihu už 25. majstrovský titul v klubovej histórii a tešia sa aj z prestížneho double. V 35. kole španielskej La Ligy zvíťazili v nedeľu na pôde Deportiva La Coruňa 4:2 a v doterajšom priebehu ligového ročníka ešte ani raz neprehrali. Kataláncom hetrikom zaistil majstrovské oslavy argentínsky útočník Lionel Messi. Na tróne pre majstra La Ligy striedajú úhlavného rivala Real Madrid.

Zverenci trénera Ernesta Valverdeho majú po 34 odohratých zápasoch nedostihnuteľný náskok 11 bodov pred druhým Atleticom Madrid, ktorému zostávajú odohrať už iba tri zápasy. Tretí Real Madrid už tiež nemôže lídra predbehnúť, keďže z 34 duelov získal 71 bodov. Pred ôsmimi dňami Barcelona vo finále Copa del Rey deklasovala Sevillu 5:0.

Barcelončania vedeli, že im v La Coruni stačí bod a nič nenechali na náhodu. Skóre otvoril už v 7. minúte Coutinho a po prihrávke od Luisa Suareza v 38. minúte zvýšil Lionel Messi na 2:0. Domáci ešte úporne bojovali o teoretickú nádej na záchranu, v 40. minúte znížil Lucas Perez a v druhom polčase vyrovnal turecký stredopoliar Emre Colak. No ani to Deportivu k záchrane nestačilo. Zaúradoval totiž Messi, ktorý strelil ešte dva góly a hetrikom „vybavil“ katalánske oslavy. Barcelona má na konte 26 výhier, 8 remíz a 86 bodov.

Messi sa stal prvým hráčom v histórii La Ligy, ktorý sedem sezón v rade nastrieľal 30 a viac gólov. Momentálne ich má na konte 32, o jeden viac ako Mohamed Salah z FC Liverpool, s ktorým na diaľku zvádza boj o Zlatú kopačku pre najlepšieho strelca európskych ligových súťaží.

Podľa stredopoliara Sergia Busquetsa je liga každým rokom ťažšia. „Je čoraz náročnejšie získať titul v konkurencii Realu a Atletica Madrid, ktoré sa každým rokom zlepšujú a vytvárajú na nás tlak. Nám sa táto ligová sezóna vydarila náramne a preto sa môžeme v predstihu radovať zo zisku trofeje.“ Za nesmierne dôležité označil domáce víťazstvo 1:0 nad Atleticom, ktoré sa zrodilo 4. marca v rámci 27. kola. „Po ňom sme si uvedomili, že sme veľmi blízko. Máme double a túto sezónu môžeme hodnotiť ako fantastickú.“

Za uplynulých desať rokov je to už siedmy barcelonský titul. Valverde tvrdí, že za úspechmi stojí silná kabína. „Našiel som v nej hráčov, ktorí ťahajú za jeden koniec povrazu. Je radosť s nimi pracovať. Snažil som sa zapasovať do filozofie klubu a myslím, že sme spolu dosiahli niečo úžasné. Keď vás súperi celý čas naháňajú a vy sa na nich pozeráte zhora tabuľky, je to krásny pocit. Sezóna bola dlhá a pre nás úspešná. Sme v lige najlepší a titul si zaslúžime,“ poznamenal Valverde, ktorý zasadol na lavičku katalánskeho tímu v lete minulého roka po odchode z Athletica Bilbao.

Ziskom 32. významnej trofeje sa rozlúči s dresom Barcelony jej dlhoročný charizmatický kapitán Andres Iniesta, ktorého kroky po skončení sezóny povedú mimo Európy. Proti La Coruni si vychutnal záverečné minúty stretnutia, ktoré mu spríjemnil aplauz domácich fanúšikov, hoci tí smútili po vypadnutí ich tímu do druhej ligy.