98. ročník Medzinárodného maratónu mieru v Košiciach ovládol Keňan

Reuben Kiprop Kerio. Víťaz 98. ročníka MMM v Košiciach takmer zdolal traťový rekord

Za traťovým rekordom zaostal víťaz nedeľného 98. ročníka MMM v Košiciach len o 17-sekúnd.

Takmer padol traťový rekord

V Košiciach panovali počas nedeľných pretekov výborné podmienky. Na čele pretekov sa usadila skupina favoritov a za ňou aj slovenská maratónska jednotka, Tibor Sahajda.

Na obrátke mala elita dokonca lepší medzičas ako počas rekordného preteku v roku 2012, keď Keňan Lawrence Kimayio vyhral s časom 2:07:01.

Holubice mieru znova vyleteli do vzduchu. Zdroj: FB MMM

Skupina favoritov sa postupne zúžila na 5 členov a od 35. kilometra už bežal neskorší víťaz úplne sám. Držal vysoké tempo a len sekundy ho delili do prekonania traťového rekordu.

Boj o prežitie na trati zvádzal slovenský elitný bežec Tibor Sahajda, ktorého vodič nasadil tempo príliš vysoko a Sahajdovi dochádzali sily. Niekoľkokrát to chcel vzdať ale domáce publikum ho hnalo do cieľa, kam dobehol úplne vyčerpaný. „Pichalo ma v boku, vytrápil som sa… Chcel som vyhrať aspoň slovenský titul. Vydal som zo seba maximum, viac som nemohol,“ povedal 30-ročný bežec pri mikrofóne RTVS.

Zdolal vlaňajšieho víťaza Mareka Hladíka a znova získal slovenský titul.

V ženskej súťaži padol traťový rekord

Postarala sa oň Ayuntu Kumela Tadesseová. Dosiahla čas 2:24:35 hod a približne o minútu a pol zlepšila ženské maximum na týchto pretekoch.

Víťazi a víťazky pretekov zinkasovali odmenu 15-tisíc eur a Tadesseová aj bonus za zdolanie traťoveého rekordu 5000 eur. Po ročnej pauze tak znova bežala v Košiciach africká elita a aj počet účastníkov začal dosahovať predpandemické parametre. Bolo ich takmer 7000 vo všetkých disciplínach.

Veríme, že o dva roky, počas jubilejného 100. ročníka atakuje MMM rekord v počte účastníkov a zažijeme nezabudnuteľné športové momenty.

#milujemešport | MMM 2021

Pridaj komentár