Konečne zlato

Bratislava, 11. augusta (Teraz.sk/TASR) – Slovenskí deblkanoisti Ladislav a Peter Škantárovci sa stali olympijskými víťazmi vo vodnom slalome. Vo štvrtkovom finále C2 predviedli fantastickú jazdu a zdolali všetkých konkurentov. Ich krajanka Jana Dukátová obsadila vo finále K1 štvrtú priečku.

Pri svojom premiérovom štarte pod piatimi kruhmi siahli na najcennejší kov a nadviazali na úspechy trojnásobných zlatých predchodcov Petra a Pavla Hochschornerovcov. Po striebre Mateja Beňuša v C1 tak získali v Riu de Janeiro pre Slovensko druhú medailu.
skantar

Vo finále uzavreli Škantárovci prvú polovicu štartového pola. Kvalifikační víťazi odpádlovali úvod bez technickej chyby, do druhého medzičasu navyše výrazne zrýchlili a na priebežných lídrov mali vyše dvojsekundový náskok. V závere trate zúročili dlhročoné skúsenosti na plynulý prechod cez náročné miesta – poslednú protiprúdnu bránku aj následný nebezpečný valec – a v cieli vybuchli radosťou. Čas 101,58 mal totiž medailové reálie.

Rýchlostne na nich nestačili ani favorizovaní Francúzi či Poliaci a po dojazde britského deblkanoe Florence – Hounslow už bolo jasné, že Škantárovci si v Riu vybojovali životný medailový úspech. Českí reprezentanti Kašpar so Šindlerom pokazili dovtedy výbornú jazdu na protiprúdnej 22-tke, nielenže sa bránky dotkli, následne sa s kanoe prevrátili a prišli o medailu. Na Slovákov nestačili v dramatickom závere ani Nemci a získali zlatú medialu

Profily slovenských reprezentantov vo vodnom slalome Ladislava a Petra Škantárovcov

LADISLAV ŠKANTÁR
dátum narodenia: 11. februára 1983
miesto narodenia: Kežmarok
výška: 189 cm
váha: 82 kg
klub: ŠCP Bratislava
názov strediska vrcholového športu: ŠCP Bratislava
predchádzajúce úspechy, ktoré si v kariére najviac vážim: MS 2. miesto, 3x 3. miesto, ME 3x 1. miesto, 2. miesto, 3x 3. miesto

PETER ŠKANTÁR
dátum narodenia: 20. júla 1982
miesto narodenia: Kežmarok
výška: 182 cm
váha: 78 kg
klub: ŠCP Bratislava
názov strediska vrcholového športu: ŠCP Bratislava
predchádzajúce úspechy, ktoré si v kariére najviac vážim: vicemajster sveta, majster Európy, víťaz Svetového pohára

Z majstrovstiev sveta si Škantárovci v C2 priniesli domov dovedna štyri cenný kovy – striebro zo šampionátu 2009 v Seu a tri bronzy z Bratislavy 2011, Prahy 2013 a McHenry 2014. Až šesťkrát v kariére sa tešili z triumfu na podujatí SP, pričom v 2010 a 2014 sa stali celkovými víťazmi seriálu. Vo svojej disciplíne sú trojnásobnými majstrami Európy.

Ladislav a Peter Škantárovci vytvorili štvrtú slovenskú posádku C2 v ére samostatnosti, ktorá sa predstavila na OH. Ešte v roku 1996 v Atlante súťažili dve dvojice v deblkanoe – bratia Ľuboš a Peter Šoškovci i Roman Štrba s Romanom Vajsom. Od roku 2000 v Sydney odštartovali zlatú éru Hochoschornerovci, ktorých z olympijského trónu zosadili až Briti na uplynulých hrách v Londýne. Napriek tomu sa medailová reťaz v C2 nepretrhla, keďže po troch zlatých kovoch získali „Hochšíci“ bronz a Škantárovci v Riu opäť prinávratili slovenskému deblkanoe zlatú radosť.

finále C2 – výsledky:

1. Ladislav ŠKANTÁR, Peter ŠKANTÁR (SR) 101,58 s. (0 tr. sekúnd)
2. David Florence (V.Brit.) +0,43 (0)
3. Gauthier Klauss, Matthieu Peche (Fr.) +1,66 (0)
4. Franz Anton (Nem.) +2,00 (0)
5. Piotr Szczepanski, Marcin Pochwala (Poľ.) +3,39 (0)
6. Michail Kuznecov, Dmitrij Larionov (Rus.) +5,12 (0)
7. Luka Božič, Sašo Taljat (Slov.) +6,15 (2)
8. Jonáš Kašpar, Marek Šindler (ČR) +6,77 (4)
9. Lukas Werro, Simon Werro (Švaj.) +9,94 (0)
10. Devin McEwan, Casey Eichfeld (USA) +16,27 (6)

Pridaj komentár