Slováci s Anglickom prehrali, Kozáčika prekonali v 93. minúte

Zdroj: tasr.sk

Trnava 4. septembra (TASR) – Futbalisti Slovenska prehrali v nedeľňajšom úvodnom kvalifikačnom súboji MS 2018 s Anglickom v Trnave 0:1. Najbližšie sa Slováci v boji o finálový turnaj v Rusku predstavia na pôde Slovincov v sobotu 8. októbra, o ďalšie tri dni doma privítajú Škótov.

Zverenci trénerov Jána Kozáka a Sama Allardyceho v prvom polčase veľa futbalovej krásy neukázali. Pre oboch osemfinalistov EURO vo Francúzsku to bol po šampionáte prvý súťažný duel a bolo to aj vidieť. V druhom polčase prišlo Slovensko v 57. minúte o vylúčeného kapitána Martina Škrtela a hoci obrovskému tlaku dlho odolávalo, v nadstavenom čase ich zrazil gól Adama Lallanu.

V Trnave prekonal anglické historické štatistiky kapitán „troch levov“ Wayne Rooney, ktorý nastúpil na jeho 116. zápas v najcennejšom drese, čim prekonal v počte reprezentačných štartov pre hráča v poli Davida Beckhama. Absolútny anglický rekord drží brankár Peter Shilton (125).

kvalifikácia MS 2018, F-skupina, 1. kolo:
Slovensko – Anglicko 0:1 (0:0)

Gól: 90.+3 Lallana, ŽK: Škrtel – Lallana, ČK: 57. Škrtel (SR) po 2 ŽK. Rozhodovali: Mažič – Ristič, Djurdjevič (všetci Srb.), 18.111 divákov (vypredané).zostavy a striedania:
SR: Kozáčik – Pekarík, Škrtel, Ďurica, Hubočan – Pečovský (56. Gyömbér), Greguš – Mak (71. Kubík), Hamšík, Švento (78. Kiss) – ĎurišAnglicko: Hart – Walker, Cahill, Stones, Rose – Dier, Henderson (64. Alli) – Lallana, Rooney, Sterling (71. Walcott) – Kane (82. Sturridge)

Od prvých sekúnd sa rozhorel najmä boj o stred poľa. Angličania boli aktívnejší, loptu viac držali na kopačkách, ale narážali na dobrú obranu domácich. Hralo sa najmä medzi šestnástkami a hoci tempo nebolo zlé, chýbali strely, kolmé vysunutia do prienikov a vôbec šance. Prvý poriadny vzruch prišiel až v 37. minúte, Ďuriš si v šestnástke Anglicka odstavil telom protihráča a prudko prihral pred bránu nabiehajúcemu Šventovi, ktorý ale na loptu nedočiahol.

Prvá strela na bránu sa zrodila o dve minúty na druhej strane, Stermartin-skrtel-anglicko-slovensko-413873ling sa dostal do veľmi nádejnej pozície vo vnútri šestnástky, ale mieril krížnou strelou vedľa pravej žrde Kozáčikovej brány. Do polčasu ešte slovenská obrana zblokovala jednu strelu Kanea a išlo sa do šatní, kde obaja tréneri mali čo ich zverencom povedať.

Angličania do druhého polčasu naskočili aktívne, domácich zatlačili, kopali dva rohy a zvýšili početnosť streľby. Nebolo to ale presné. Po chybe Ďuricu v 51. minúte sa snažil dostať do zakončenia Kane, ale ani on neuspel. V 57. minúte utrpeli domáci tvrdú ranu, keď srbský rozhodca Mažič vylúčil kapitána Škrtela, keďže mu ukázal za faul druhú žltú kartu. Hostia domácich zovreli, v 65. minúte to skúsil Rooney, o chvíľu po ňom lobom natiahol Kozáčika aj Sterling, no „sokoli“ odolávali. V 71. minúte netrafil presne z priameho kopu Rooney. O päť minút podržal domácich Kozáčik, keď najprv Lallana trafil žrď a potom brankár SR zneškodnil projektil rovnakému strelcovi. Defenzíva Slovákov bola pod veľkým tlakom, v 84. minúte na prudký center nedosiahol striedajúci Sturridge. Vypredaný štadión (18.111 divákov) vlieval domácim silu neustálym povzbudzovaním. Angličania síce v 90. minúte dopravili loptu do slovenskej siete, ale ískal sa ofsajd. Anglický favorit ale napokon drtivý tlak využil, keď v 90.+3 minúte rozhodol Adam Lallana.