Real Madrid zdolal vo finále Juventus 4:1 a obhájil titul

Futbalisti Realu Madrid zvíťazili v sobotňajšom finále Ligy majstrov 2016/2017 nad Juventusom Turín 4:1. Do svojej vitríny získali už rekordnú 12. trofej za prvenstvo v Európskom pohári majstrov, resp. LM.

Real sa tiež stal prvým klubom, ktorý v novodobej histórii LM obhájil zisk „ušatej trofeje„, keď predtým to naposledy dokázalo ešte v EPM v roku 1990 AC Miláno.
Na Millennium Stadium v Cardiffe bol mužom finále portugalský útočník „bieleho baletu“ Cristiano Ronaldo. Strelil dva góly, stal sa prvým hráčom, ktorý skóroval v troch finále LM, a tiež s 12 gólmi najlepším strelcom prestížnej súťaže v tomto ročníku pred 11-gólovým Lionelom Messim z FC Barcelona. Úradujúci španielsky majster tiež v tejto súťaži ako prvý klub pokoril hranicu 500 gólov po prvom zásahu CR7.

Brankár „Bianconeri“ Gianluigi Buffon sa mohol stať vôbec najstarším hráčom s trofejou, triumf v LM mu ale stále uniká. „Zebry“ neuspeli v boji o tretí titul klubového kontinentálneho šampióna a majú na konte najviac finálových prehier (EPM+LM) – 7. Real hral vo finále 15-krát, neuspel len trikrát.

finále LM 2016/2017, Millenium Stadium, Cardiff:
Juventus Turín – Real Madrid 1:4 (1:1)
Góly: 27. Mandžukič – 20. a 64. C. Ronaldo, 61. Casemiro, 90. Asensio, ŽK: Dybala, Pjanič, Alex Sando, Cuadrado – Ramos, Carvajal, Kroos, ČK: 84. Cuadrado (Juventus), rozhodovali: Brych – Borsch, Lupp (všetci Nem.), 75.000 divákov.

zostavy a striedania:
Juventus: Buffon – Barzagli (66. Cuadrado), Bonucci, Chiellini – Alves, Pjanič (71. Marchisio), Khedira, Alex Sandro – Dybala (78. Lemina), Mandžukič – Higuain

Real: Navas – Carvajal, Ramos, Varane, Marcelo – Kroos (89. Morata), Casemiro, Modrič – Isco (83. Asencio), Benzema (77. Bale), C. Ronaldo

V drese úradujúceho španielskeho majstra chýbal v základe waleský krídelník Gareth Bale, francúzsky tréner Realu Zinedine Zidane pred ním uprednostnil Isca, keďže Bale sa len nedávno zapojil do tréningu po zranení. Tréner talianskeho majstra Massimiliano Allegri zvolil rozostavenie 3-4-2-1. V základe nechýbal kapitán a brankár Gianluigi Buffon, ktorý sa vo veku 39 rokov a 126 dní stal druhým najstarším hráčom hrajúcim finále LM po holandskom brankárovi Edwinovi van der Sarovi, ktorý ho hral vo veku 40 rokov a 212 dní.

Predpovede o prílišnej taktickej bitke vo finále sa nenaplnili a fanúšikovia videli od prvých minút očakávanú kvalitu. Juventus začal aktívnejšie, hlavička Higuaina ale Navasa ani len nevystrašila. V 6. minúte už oveľa nebezpečnejšie pálil spoza šestnástky Pjanič, Navas jeho prízemnú strelu k pravej žrdi výborne zlikvidoval. Real potom tvoril kombinačné pavučiny, mal loptu viac na kopačkách, ale zväčša v úctivej vzdialenosti od Buffonovej brány. No potom, z prvej nebezpečnejšej akcii, z ničoho nič gólovo udrel. V 20. minúte Cristiano Ronaldo zakombinoval s Carvajalom, počkal si na jeho spätnú prihrávku a strelou k pravej tyčke, ktorú ešte jemne tečoval Bonucci, nedal Buffonovi šancu.

Portugalský kanonier sa stal prvým hráčom, ktorý skóroval v troch rôznych finále LM a tiež vyrovnal 11 gólov doposiaľ najlepšieho strelca LM tohto ročníka Lionela Messiho. A bol to aj jubilejný 500. gól Realu Madrid v histórii LM, resp. EPM. „Stará dáma“ ale odpovedala najlepším možným spôsobom. Už o sedem minút priťuknutie Higuaina v šestnástke si na prsiach spracoval Mandžukič a prekrásnym akrobatickým spôsobom strelou cez hlavu prekonal Navasa – 1:1. V 33. minúte sa do zakončenia hlavou dostal Ronaldo, ale vôbec nebol presný. Na trávniku sa odohrával boj o každý centimeter priestoru, veľké šance sa už ale do konca prvého polčasu nezrodili.

Tréneri cez polčas nestriedali, Real začal lepšie ako v tom prvom. Postupom času narastal jeho tlak, pribúdali aj strelecké pokusy, často ale boli nepresné. Ale“biely balet“ to nakoniec zlomil, hoci aj s pripením šťastia, keď v 61. minúte napriahol spoza šestnástky Casemiro, jeho bombu pätou tečoval Khedira a lopta zapadla presne k pravej tyčke do siete turínskej brány. A o ďalšie tri minúty inkasoval Juve opäť. Po hrubej chybe v rozohrávke sa po vyhranom šprintérskom súboji k centru z bránkovej čiary dostal Modrič a spoza Bonucciho sa vyrútil do zakončenia C. Ronaldo, ktorý prestrelil Buffona.

Merenques“ ovládli dianie na ihrisko, Juve vôbec do ničoho nepúšťali a neustále sa tlačili do ofenzívy. V 77. minúte sa dočkal ovácií pri príchode na plochu miestny rodák Bale, ktorý vystriedal Benzemu. V 82. minúte mohol streliť hlavou kontaktný gól Alex Sandro, ale o kúsok minul pravú žrď. Keď vzápätí dostal po divadelnej etúde Ramosa červenú kartu Cuadrado, bolo jasné, že taliansky majster nevyužije šancu na zisk sezónneho treble. V 90. minúte ešte po akcii Marcela dal definitívnu gólovú bodku za finále Asensio.

Zdroj: teraz.sk