NEMECKÝ POHÁR: Slovensko zdolalo Kanadu, v nájazdoch rozhodol Dravecký

Slovenskí hokejisti zdolali v sobotňajšom dueli Nemeckého pohára Kanadu 4:3 po nájazdoch a na tradičnom turnaji si zahrajú o celkové prvenstvo. Proti európskemu výberu krajiny „javorového listu“ podali obetavý výkon a vďaka vysokej efektivite z prvých dvoch tretín napokon vydreli cenný triumf. Ten v nájazdovom rozstrele zariadil kapitán Vladimír Dravecký. V bránke Kanady sa predstavil Barry Brust zo Slovana Bratislava a z 18 striel v riadnom hracom čase inkasoval tri góly.

Na záver 27. ročníka tradičného jesenného turnaja nastúpia zverenci Zdena Cígera v nedeľu o 13.00 proti Švajčiarsku. Ak zápas vyhrajú aspoň za dva body, štvrtýkrát v histórii získajú Nemecký pohár. Kanada sa o tri a pol hodiny neskôr prestaví proti domácemu Nemecku.

Slovensko – Kanada 4:3 pp a sn (1:1, 2:1, 0:1 – 0:0, 1:0), 4500 divákov

Góly: 11. Gernát (Kudrna), 32. Kudrna (Šedivý), 34. Jánošík (Čerešňák, Hrnka), roz. nájazd Dravecký – 8. Clark (Petersen, Scott), 33. Ellison (Genoway, Szczechura), 48. Scott (Clark). Rozhodovali: Hunnius, Rohatsch – Merten, Schwenk (všetci Nem.), vylúčení: 7:5 na 2 min., navyše Čajkovský (SR) 10 min. za nešportové správanie, presilovky: 0:0, oslabenia: 1:0.

Slovensko: Janus – Čajkovský, Mikuš, Šedivý, Gernát, Čerešňák, Jánošík, Trška – Dravecký, Cingel, Haščák – Hrnka, Suja, Skokan – Kudrna, Češík, Matoušek – Macík, Bortňák, Mráz
Kanada: Brust – Robinson, Kinrade, Lee, Genoway, McNeill, Sigalet, Lamb – Kozun, Roy, Talbot – Ellison, Szczechura, Buck – Clark, Scott, Holloway – Gordon, Matsumoto, Petersen – Hamilton

Slováci otvorili stretnutie úspešným prehusťovaním stredného pásma vrátane priestoru pred Janusom. Vysoko taktickým prejavom prerušili kanadskú rozohrávku hneď na začiatku, navyše získali viacero pukov, s ktorými zvolili rýchly prechod do ofenzívy. Napriek sympatickému výkonu z úvodu si v 8. minúte zle rozložili súperových hráčov v obrannom pásme, za Jánošíkov chrbát si nakorčuľoval Clark a poslal do siete Petersonovu prihrávku – 0:1. Cígerovi zverenci našli na vedúci gól súpera rýchlu odpoveď. Talbotovi nevyšla kľučka v strednom pásme, Kudrna našiel po prevzatí puku na os korčuľujúceho Gernáta a ten ponad Brustove pravé rameno vyrovnal. Ďalšie minúty prvej tretiny patrili kanadskému tlaku, ktorý Slováci s vypätím síl ubránili. Janus si pripísal deväť úspešných zákrokov vrátane niekoľkých dôležitých.

Druhá tretina priniesla výborný hokej s množstvom príležitostí a napokon aj gólov. Suja počas presilovky v 23. minúte síce prepasíroval puk za Brusta, no rozhodcovia po zhliadnutí videa zásah neuznali pre postavenie Hrnku v bránkovisku. Kanaďania odpovedali obrovskou aktivitou, z ktorej vyplynuli slovenské fauly, no oslabenia prežili hostia bez ujmy. V jednom z 32. minúty dokonca vyrazili do úniku a Kudrna efektnou strelou zápästím prestrelil Brusta. O 39 sekúnd nato síce vyrovnal z dorážky Ellison, ale na začiatku 34. minúty prinavrátil Slovákom tesný náskok Jánošík po ojedinelom zatlačení súpera v útočnom pásme. Vysoké tempo „javorových listov“ donútilo aj Cígerových zverencov zvýšiť obrátky, no vďaka Janusovi a vychýlenej kanadskej muške si po štyridsiatich minútach udržali tesný náskok.

Tretie dejstvo sa nieslo v jasnej réžii Kanady. Výrazne sa pod to podpísala počiatočná dvojminútová presilovka o dvoch hráčov, v ktorej síce favorit neskóroval, no odštartoval ofenzívnu lavínu obrovských rozmerov. Slováci sa dokázali brániť len do 48. minúty, keď bekhendom z otočky vyrovnal Scott. Brust pri tlaku svojho tímu nemal žiadnu prácu a prvý zákrok v tretej vytiahol až v 52. minúte. V závere mal po defenzívnej hrúbke obrovskú možnosť na víťazný gól Talbot, ale zoči-voči Janusovi neuspel. Aj preto duel dospel do predĺženia s formátom traja na troch. Priveľa priestoru na ľade vyhovovalo pohyblivejším Kanaďanom, Matsumoto ale v stopercentnej príležitosti netrafil slovenskú bránku a Kozun namieril z bezprostrednej blízkosti len do hornej žrdky. O víťazovi tak rozhodli samostatné nájazdy, v ktorých o dvoch bodoch pre Slovensko rozhodol Dravecký.