Nemecko vo finále proti Rusku prehralo až po riadnom hracom čase

Hokejisti z tímu Olympijskí športovci z Ruska sa tešia po výhre 4:3 v predĺžení finálového zápasu Olympijskí športovci z Ruska – Nemecko na ZOH v Kangnungu 25. februára 2018. Foto: TASR/AP

O triumfe OŠR rozhodol Kirill Kaprizov.

Pjongčang 25. februára (TASR) – Hokejisti výberu Olympijských športovcov z Ruska získali na ZOH v Pjongčangu zlaté medaily. Zverenci trénera Olega Znaroka zvíťazili v nedeľňajšom finále v Hokejovom centre v Kangnungu nad Nemeckom 4:3 po predĺžení.

Výber OŠR prehral na turnaji iba raz, keď podľahol vo svojom úvodnom zápase Slovensku 2:3, následne už iba víťazil. Brankár Vasilij Košečkin si v dvoch dueloch udržal čisté konto, najskôr v skupine proti USA (4:0) a potom aj v semifinále proti Česku (3:0). Favorit finálového duelu viedol vďaka gólu Vjačeslava Vojnova zo záveru prvej tretiny, Nemci však v druhej vyrovnali. V tretej sa ako prví ujali vedenia opäť Rusi, no Nemci nielenže vyrovnali, ale Jonas Müller v 57. minúte otočil skóre. Zbornú zachránil Nikita Gusev, ktorý svojím druhým gólom v zápase 56 sekúnd pred koncom riadneho času vyrovnal na 3:3 a poslal duel do predĺženia. V ňom rozhodol o triumfe OŠR v 70. minúte Kirill Kaprizov. Po zápase si útočník OŠR Iľja Kovaľčuk prebral cenu pre najužitočnejšieho hráča turnaja.

Pre hokejistov z Ruska je to prvá medaila zo zimnej olympiády po 16 rokoch, naposledy sa tešili z bronzu v Salt Lake City v roku 2002. Získali prvé olympijské zlato od ZOH 1992 v Albertville, kde rovnako ako teraz vystupovali pod olympijskou vlajkou, vtedy sa predstavili ako zjednotený tím bývalých krajín ZSSR. Hráči zbornej vybojovali celkovo deviaty olympijský titul, sedem získali ešte za čias Sovietskeho zväzu.

Finále:

OŠR – Nemecko 4:3 pp (1:0, 0:1, 2:2 – 1:0)

Góly: 20. Vojnov (Gusev, Kaprizov), 54. Gusev (Kaprizov), 60. Gusev (Zub, Kaprizov), 70. Kaprizov (Gusev, Vojnov) – 30. Schütz (Macek, Hager), 54. Kahun (Mauer, Ehliz), 57. J. Müller (Ehliz, Hördler). Rozhodovali: Lemelin (USA), Rantala – Suominen (obaja Fín.), Dahmen (Švé.), vylúčení: 2:2 na 2 min., presilovky: 1:0, oslabenia: 1:0, 5075 divákov.

zostavy:

OŠR: Košečkin – Vojnov, Gavrikov, Kiselevič, Nesterov, Zub, Zubarev, Jakovlev – Kalinin, Andronov, Kovaľčuk – Gusev, Dacjuk, Kaprizov – Širokov, Prochorkin, Barabanov – Mozjakin, Telegin, Grigorenko – Kablukov
Nemecko: Aus den Birken – Boyle, Ehrhoff, Seidenberg, J. Müller, Hördler, M. Müller, Krupp – Macek, Goc, Noebels – Reimer, Hager, Schütz – Kahun, Kink, Mauer – Plachta, Ehliz, Fauser – Wolf.