Barcelone ďalšia senzácia nevyšla, Juventus a Monaco do semifinále

Futbalisti Juventusu Turín a AS Monaco postúpili do semifinále Ligy majstrov 2016/17. Taliansky šampión a líder francúzskej Ligue 1 sa pripojili k dvojici madridských klubov Realu a Atleticu, ktorí si účasť v elitnom kvartete vybojovali v utorok na úkor Bayernu Mníchov, resp. Leicesteru City.

Juventus si vytvoril výbornú východiskovú pozíciu na postup vďaka domácemu triumfu 3:0 nad FC Barcelona a v stredajšej odvete na Camp Nou dokázal uhrať bezgólovú remízu. Monaco zasa víťazstvom 3:2 v Dortmunde nad Borussiou výrazne naklonilo misky váh na svoju stranu a „čierny koň“ súťaže si s nemeckým tímom poradil aj v domácej odvete – 3:1.

Žreb semifinále sa uskutoční v piatok 21. apríla o 12.00 h v sídle Európskej futbalovej únie (UEFA) vo švajčiarskom Nyone. Prvé zápasy tejto fázy sú na programe 2./3. mája, odvety 9./10. mája. Finále sa odohrá v sobotu 3. júna v Cardiffe.

FC Barcelona – Juventus Turín 0:0
Rozhodoval: Kuipers (Hol.), ŽK: Iniesta, Neymar – Chiellini, Khedira

Barcelona: ter Stegen – Roberto (78. Mascherano), Pique, Umtiti, Alba – Rakitič (58. Alcacer), Busquets, Iniesta – Messi, Suarez, Neymar
Juventus: Buffon – Alves, Bonucci, Chiellini, Sandro – Khedira, Pjanič – Cuadrado (84. Lemina), Dybala (75. Barzagli), Mandžukič – Higuain (88. Asamoah)

/prvý zápas 0:3, Juventus Turín postúpil do semifinále/

Barcelona sa proti „starej dáme“ hotovala zopakovať osemfinálový zázrak, keď po prehre 0:4 v Paríži dokázala postúpiť cez St. Germain po domácom víťazstve 6:1. Juventus sa však ukázal ako podstatne tvrdší oriešok ako francúzsky šampión, keď už od úvodných minút zvolil aktívnu hru a „nezabetónoval“ sa na vlastnej polovici. Katalánci prvýkrát pohrozili až v 19. minúte, Messi však mal v dobrej pozícii vychýlenú mušku. Medzitým to hostia skúšali z rýchlych brejkov, lenže im chýbala presná finálna prihrávka. Taliansky majster dokázal v prvom polčase udržať na dištanc ofenzívne esá domácich, ktoré sa až príliš „vybíjali“ v debatách s hlavným rozhodcom Kuipersom a spochybňovali jeho verdikty. V 50. minúte sa v dobrej pozícii ocitol Cuadrado, ale jeho krížny pokus preletel vedľa pravej žrde.

Po zmene strán Barcelona opticky vystupňovala tlak, v 67. minúte Messi po rohu v ťažkej pozícii netrafil bránu. V 80. minúte Buffon podržal svoj tím, keď zneškodnil nepríjemný teč striedajúceho Mascherana, vo všeobecnosti však nemal veľa práce. Päťnásobný víťaz Ligy majstrov, resp. EPM v dvojzápase s Juventusom nedokázal ani raz skórovať a so súťažou sa lúči.

AS Monaco – Borussia Dortmund 3:1 (2:0)
Góly: 3. Mbappe, 17. Falcao, 81. Germain – 48. Reus. Rozhodoval: Skomina (Slov.), bez kariet

Monaco: Subašič – Toure, Glik, Jemerson, Mendy – Silva (90. Raggi), Moutinho, Bakayoko, Lemar – Mbappe (81. Germain), Falcao (67. Dirar)
Dortmund: Bürki – Piszczek, Papastathopoulos, Ginter, Guerreiro (72. Pulisic) – Weigl – Durm (27. Dembele), Kagawa, Sahin (46. Schmelzer), Reus – Aubameyang

/prvý zápas 3:2, AS Monaco postúpilo do semifinále/

Borussia začala nekoncentrovane a už v 3. minúte inkasovala, keď Bürkim vyrazenú loptu po nie príliš nebezpečnej strele Mendyho spoza šestnástky doklepol do brány Mbappe – 1:0. V 14. minúte mohlo byť vyrovnané, no Sahin z priameho kopu z 25 metrov iba opečiatkoval ľavú žrď. O tri minúty neskôr „kniežatá“ zvýšili náskok po gólovej hlavičke Falcaa, ktorej predchádzal ideálny center Lemara do pokutového územia – 2:0. Dortmund pôsobil odovzdaným dojmom a v prvom polčase nič nenasvedčovalo tomu, že by mal boj o postup zdramatizovať.

Tréner Tuchel skúšal oživiť hru striedaniami a v 48. minúte Reus pohotovou strelou vykresal iskierku nádeje – 2:1. Už o dve minúty mohol Monacu prinavrátiť dvojgólový náskok Mendy, ktorého hlavičku Bürki s námahou vyškriabal na roh. Hostia potrebovali streliť ešte minimálne dva góly, otvorili hru, čím vznikali diery v ich zadných radoch. Falcao ani Mbappe ich ešte nedokázali potrestať, ale striedajúci Germain po pár sekundách pobytu na ihrisku áno, čím definitívne rozhodol o postupe Monaca – 3:1. To sa prebojovalo medzi štyri najlepšie tímy súťaže prvýkrát od roku 2004.

Zdroj: tasr.sk